Login
You are here: Regattas & News > Regatta Results - 2016
   

 

 

2016 Head of the South

Augusta, GA – November 12, 2016

 

Category

Race

Member

Place


JRC Masters

#7-Men’s Masters 1x C- E

Marley Brown

3rd

 

Results

 

 

 

#9-Women’s Ltwt 1x

Stacey Legler

1st

#13-Men’s Masters 1x – F-J

Bob Schumacher

2nd

#31-Women’s Masters 8+

D. Ballinger/N. John/A. Campbell-Hays/A. Demi/M. Tanner/S. Winegeart/T. Adolph/B. Miller/J. Lacerna (Cox)

6th

#54-Mixed 2x

Marley Brown / Stacey Legler

1st

#61-Women’s Masters 4+

D. Ballinger/A. Campbell-Hays/N. John/S. Winegeart/J. Lacerna (Cox)

8th

JRC Select Scullers

#3-Men’s Youth Ltwt 1x

Jack Kellmanson

1st

#4-Men’s Jr 1x

Ryan Teofilo

2nd

Ian Mignone

3rd

#5-Women’s Jr 1x

Carley Boyd

1st

#10-Women’s Jr Ltwt 1x

Brooke Terrell

1st

#15-Men’s Youth Novice 1x

Alex DeGrado

1st

#49-Men’s Jr 2x

Ryan Teofilo / Ian Mignone

1st

Jack Kellmanson / Alex DeGrado

4th

#50-Women’s Jr 2x

Carley Boyd / Brooke Terrell

3rd

 

 

 

2016 Head of the Hooch

Chattanooga, TN – November 5-6, 2016

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

#2-Men's Master 4x

B Schumacher with Ridley Graduate Boat Club

1st

Results

#8-College & Club 8+

Stacey Legler and friends (Capital, Jacksonville, Austin, Atlanta, Potomac, Greater Houston, OKC Riversport, RowAmerica Peachtree)

3rd

Results

#9- Women’s Masters 8+

A. Campbell-Hays/E. Martin/V. Mattie/A. Wojtas/N. John/S. Coyle/d. ballinger/B. Sanchez-Salazar(I. Lansaw)

23rd

Results

M. KELLMANSON/S. Martin/S. Winegeart/T. Miller/K. Tackett/N. Alijagic/E. Stone/J. Matykiewicz(J. Lansaw)

32nd

#15-Mixed Masters 2x

M. Brown/J. Figueroa(GAR)

5th

Results

#25- Women’s Masters 4+

A. Campbell-Hays/A. Wojtas/V. Mattie/N. John(I. Lansaw)

23rd

Results

D. Ballinger/E. Martin/S. Coyle/B. Sanchez-Salazar (J. Lacerna)

31st

B. Miller/N. Alijagic/S. Winegeart/T. Miller(J. Lansaw)

33rd

#26-Women’s College & Club Ltwt 4+

S. Legler & friends(D. Schwartz) (Jacksonville, Atlanta, Potomac, Alexandria)

4th

Results

#33-Mixed Masters 4x

S. Legler/L. Detlefsen/M. Brown/P. King

2nd

Results

#36-Men’s Master 2x

B. Schumacher/J. Rich(Unaff)

2nd

Results

A. Ratajczyk/J. Kolb

6th

#48-Men’s Master 1x – Ages 43-54

P. King

5th

Results

M. Brown

7th

#51-Women’s Masters 1x – Ages 21-42

V. Mattie

8th

Results

#54-Men’s Masters 1x –Ages 55-64

J. Kolb

8th

Results

#55-Men’s Masters 1x – Ages 65+

A. Ratajczyk

6th

Results

#56-Men’s Masters Ltwt 1x – Ages 55+

B. Schumacher

1st

Results

A. Hahn

7th

#73-Men’s Masters 2-

A. Ratajczyk/J. Kolb

3rd

Results

#82-Women’s Open 4x

S. Legler/L. Day/L. Detlefsen/J. Figueroa

2nd

Results

JRC Select Scullers

 

 

 

 

#29-Women’s Youth 2x

C. Boyd/B. Terrell

15th

Results

#35 Men’s Youth 2x

I. Mignone/R. Teofilo

2nd

Results

A. DeGrado/C. Kellmanson

14th

#59-Men’s Youth 1x

R. Teofilo

6th

Results

I. Mignone

7th

J. Kellmanson

19th

S. Giles

38th

#60-Women’s Youth 1x

C. Boyd

19th

Results

B. Terrell

26th

#62-Men’s Youth Novice 1x

A. DeGrado

1st

Results

#78-Parent/Child 2x

S. Giles/B. Giles

1st

Results

J. Kellmanson/J. KELLMANSON

6th

 

 

 

2016 Head of the Charles Regatta

Boston, MA – October 22-23, 2016


Category

Race

Member

Place

 

JRC Masters

Men’s Veteran II Single

Bob Schumacher

11th

Results

Men’s Senior Masters Single

Marley Brown

27th

Results

Women’s Lightweight Eight

Stacey Legler and her Bad Unicorn friends

8th

Results

JRC Select Scullers

Men’s Youth Single

Ryan Teofilo

11th

Results

Jack Kellmanson

27th

 

 

 

 

2016 First Coast Head Race

Jacksonville, FL – October 15, 2016

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Master 1x

 

Will Lutat

1st

 

 

 

 

Marley Brown

2nd

Rafael Milanes

4th

Men’s Senior 1x

Jim Kolb

2nd

Tom Rizzo

4th

Men’s Veteran 1x

Bob Schumacher

1st

Andy Ratajczyk

2nd

Women’s Masters 1x

Stacey Legler

1st

Men’s Masters 4+

S. Kurosko/A. Clark/S. McLean/S. Lipton(J. Lacerna)

2nd

J. Kelley/T. Rizzo/C. Wasilewski/R. Whitbeck(J. Wasilewski)

4th

Women’s Masters 8+

S. Coyle/A. Wojtas/A. Campbell-Hays/N. John/V. Mattie/T. Hammeke/d. ballinger/B. Sanchez-Salazar(D. Schwartz)

2nd

S. Winegeart/J. Matykiewicz/K. Tufano/L. Mccallum/N. Alijagic/N. Lyons-Khadpe/T. Daniels/E. Martin(I. Lansaw)

3rd

E. Stone/J. Johnson/S. Martin/L. Cinnamon/T. Miller/B. Miller/M. Ira/M. KELLMANSON(S. Giles)

5th

Men’s Masters 2x

A. Ratajczyk/J. Kolb

1st

R. Milanes/C. East

3rd

Mixed Masters 8+

L. Mccallum/N. Alijagic/S. Winegeart/S. Coyle/T. Rizzo/J. Kolb/A. Ratajczyk/R. Whitbeck(I. Lansaw)

3rd

L. Cinnamon/S. Martin/D. Lemieux/T. Miller/J. Kelley/C. Wasilewski/R. Milanes/S. McLean(D. Schwartz)

5th

Mixed Masters 2x

W. Lutat/A. Lutat

1st

Women’s Masters 4+

A. Campbell-Hays/A. Wojtas/V. Mattie/N. John(J. Lacerna)

1st

N. Alijagic/M. Ira/d. ballinger/B. Sanchez-Salazar(D. Schwartz)

2nd

E. Stone/J. Johnson/J. Matykiewicz/E. Brown(I. Lansaw)

3rd

Men’s Masters 8+

C. East/R. Schleef/M. Tetrick/T. Rizzo/A. Clark/S. Lipton/A. Clark/R. Whitbeck(J. Wasilewski)

2nd

JRC Select Scullers

Men’s Youth 1x

Ryan Teofilo

1st

 

Ian Mignone

2nd

Alex DeGrado

T-3rd

Men’s Youth Ltwt 1x

Jack Kellmanson

1st

Sam Giles

3rd

Women’s Youth 1x

Carley Boyd

1st

Women’s Youth Ltwt 1x

Brooke Terrell

1st

 

Men’s Youth 2x

Ryan Teofilo / Ian Mignone

1st

 

Jack Kellmanson / Alex DeGrado

2nd

 

Women’s Youth 2x

Carley Boyd / Brooke Terrell

1st

 

 

 

2016 Head of the Potomac

Washington, DC – September 25, 2016


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Veterans Single

Bob Schumacher

2nd

Results

 

 

  

2016 USRowing Masters Nationals

Worcester, MA – Aug 18-21, 2016


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

#8–Men’s Open E 1x

Tom Rizzo

Heat – 7th

Thursday Results

#17- Women’s Ltwt B 1x

Stacey Legler

Heat – 3rd

Final – 3rd

#28-Men’s Club A 4+

C. East/A. Clark/S. Lipton/C. Wasilewski(J. Wasilewski)

Heat – Excluded

#30- Men’s Open C 4x

M. Brown/T. de Koekkoek/P. King/M. Muffelman

Final – 4th

#39-Men’s Ltwt H 4x

CBC/BHBC/Bob Schumacher/CBC

Final – 2nd

#62-Men’s Open B 4+

T. Rizzo/A. Clark/S. Lipton/C. Wasilewski(J. Wasilewski)

Heat – 4th

Friday Results

#63- Women’s Ltwt A 4+

R. Berman/C. Abarbanel/M. Maxwell/S. Legler(D. Schwartz)

Final – 4th

#69-Men’s Ltwt G 1x

Bob Schumacher

Heat – 1st

Final – 5th

#81- Men’s Ltwt H 2x

Bob Schumacher/Steve Schaffran (Berkeley)

Final – 2nd

#83-Men’s Open F 2-

A. Ratajczyk/R. Whitbeck

Final – 5th

#86-Women’s Ltwt B 2x

Stacey Legler/R. Berman (ARC)

Heat - 2nd

Final – 6th

#93-Men’s Open G 4x

Alan Hahn/LBRA/Salado/LPBC

Final – 4th

#97-Men’s Open C 1x

Peter King

Heat – 3rd

Final – 4th

Marley Brown

Heat – 5th

#103-Parent/Child F/S D 2x

Bob Schumacher/Tom Schumacher (UBC)

Final – 1st

#107-Men’s Ltwt A 1x

Carter East

Heat – 4th

Saturday Results

#109-Men’s Open C 2x

Marley Brown/Peter King

Heat – 2nd

Semi – 4th

Steve Lipton/ Tom Rizzo

Heat – 6th

#121-Men’s Open D 4+

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever(A. DeBever)

Heat – 2nd

Final – 3rd

#129-Women’s Ltwt B 4+

PBC/GHRC/Stacey Legler/ATL

Final – 2nd

#141-Men’s Club C 8+

C. East/S. Lipton/A. Clark/C. Wasilewski/R. Whitbeck/A. Ratajczyk/T. Rizzo/S. De Bever(A. DeBever)

Heat – 5th

#150-Mixed C 4x

S. Legler/TEXRC/M. Brown/PBC

Heat – 3rd

Final – 4th

#169-Men’s Ltwt G 2x

Bob Schumacher/Jim Montie (AARC)

Final-1st

Sunday Results

#175-Men’s Open A 2-

C. East/C. Wasilewski

Final – 2nd

#181-Men’s Ltwt H 1x

Alan Hahn

Final – 6th

#188-Men’s Club D 4+

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever(A. DeBever)

Heat – 2nd

Semi – 2nd

Final – 2nd

#201-Mixed B 4x

S. Legler/L. Detlefsen/M. Brown/P. King

Heat – 2nd

Final-2nd

              

 

 

2016 USRowing Southeast Regional Championships

Lake Olmstead, Augusta, GA – June 25-26, 2016


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Master 1x (C)

Peter King

2nd

Results

Marley Brown

3rd

Women’s Open Ltwt 1x

S. Legler

1st

Mixed Masters 4x (B-C)

S. Legler/L. Detlefsen(UnAff)/M. Brown/P. King

1st


Men’s Master 2x (C)

Marley Brown / Peter King

2nd

Women’s Masters 4x (A-C)

S. Legler/L. Detlefsen (UnAff)/A. Zimmerman (Raleigh)/C. Williams (Raleigh)

1st

Women’s Master 2x (A)

L. Detlefsen(UnAff)/S. Legler

1st

Mixed Masters 2x (AA-B)

P. King/L. Detlefsen(UnAff)

1st

M. Brown/S. Legler

2nd

 

 

 

2016 USRowing Youth National Championships

Mercer Lake, West Windsor, NJ – June 10-12, 2016

 

Category

Race

Member

Place

 

 

 

Results

 

JRC Select Scullers

Women’s Ltwt Youth 2x

 Riona McCormick / Brooke Terrell

Heat - 4th

C Final - 1st

Men’s Youth 2x

Alex del Rosal / Ian Mignone

Heat – 2nd

Semi – 6th

B Final – 4th

 

 

2016 Sunshine State Games Regatta

Sarasota, FL – June 11, 2016


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Masters 2x (B)

Marley Brown / Peter King

1st

Results

Men’s Master 1x (C)

Marley Brown

1st

Peter King

2nd

Women’s Masters 1x (A)

Victoria Mattie

1st

Women’s Ltwt 1x

Stacey Legler

1st

Men’s Masters 4+

J. Healy/A. Clark/S. Lipton/C. Wasilewski(J. Wasilewski)

5th

Women’s Masters 4+

V. Mattie/N. John/d. ballinger/E. Brown(T. Cadigan)

Scratch

Women’s Ltwt 2x

Debbie Brazill (ROOCS) / Stacey Legler

1st

Women’s Masters 8+

M. Ira/J. Frampton/K. Tackett/V. Mattie/E. Joyce/N. John/d. ballinger/E. Brown(D. Schwartz)

5th

Mixed Masters 2x – Flt#4

Marley Brown / Stacey Legler

2nd

Men’s Masters 4x

F. Viacava (MRWSC)/D. Pazos (MBRC)/M. Brown/P. King

 1st

Mixed Masters 4x

S. Legler/L. Detlefsen(GAR)/M. Brown/P. King

 1st

Mixed Masters 8+

M. Ira/J. Frampton/E. Stone/K. Tackett/J. Healy/A. Clark/S. Lipton/C. Wasilewski(T. Cadigan)

 4th

Women’s Masters 4x

S. Legler/L. Detlefsen(GAR)/L. Day(GAR)/J. Figueroa(GAR)

 2nd

 


 

2016 Southeast Youth Championships

Sarasota, FL – May 14-15, 2016

 

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Men’s Youth 1x

Ryan Teofilo

Heat – 4th

Full Results

Women’s Youth Ltwt 2x

Riona McCormick / Brooke Terrell

Heat – 1st

Final – 1st

Men’s Youth Ltwt 2x

Sam Giles / Jack Kellmanson

Heat – 3rd

Final – 6th

Men’s Youth 2x

Alex del Rosal / Ian Mignone

Heat – 2nd

Final – 2nd

Women’s U17 1x

Carley Boyd

Heat – 1st

Final – 1st

Men’s U17 1x

David Wrenn

Scratched

 

 

2016 Florida Masters Regatta

Lake Fairview, Orlando, FL – May 7, 2016


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Masters 2-

 W. Aubin/C. Wasilewski

No Race

Full Results

Women’s Masters 1x – Flight 1

 Victoria Mattie

5th

Men’s Masters 1x – Flight 1

 Marley Brown

1st

 Peter King

3rd

Men’s Masters 1x – Flight 3

 Jeff McCutcheon

3rd

Men’s Masters 4+ - Flight 1

 W. Aubin/A. Clark/S. Lipton/C.  Wasilewski (J. Wasilewski)

5th

Men’s Masters 4+ - Flight 2

 J. Kolb/G. Teisan/B. Chamberlain/A.  Ratajczyk (I. Lansaw)

2nd

Women’s Masters 4x

 S. Legler/L. Detlefsen/L. Day/J. Figueroa

1st

Women’s Masters 8+

J. Johnson/M. Kellmanson/L. Mccallum/M. Ira/K. Tackett/S. Coyle/E. Stone/J. Matykiewicz (M. Coyle)

4th

 N. John/J. Frampton/A. Campbell-Hays/V. Mattie/E. Joyce/d. Ballinger/B. Sanchez-Salazar/E. Brown (T. Cadigan)

6th

Men’s Masters 2x – Flight 1

 M. Brown/P. King

1st

Women’s Masters 2x – Flight 1

 S. Legler/J. Figueroa

1st

Women’s Masters 2x – Flight 2

 E. Stone/J. Matykiewicz

5th

Women’s Masters 4+ - Flight 1

 N. John/d. Ballinger/E. Brown/B. Sanchez-Salazar (T. Cadigan)

1st

Women’s Masters 4+ - Flight 2

 E. Stone/M. Ira/J. Frampton/J. Matykiewicz (M. Coyle)

Scratch

Men’s Masters 8+

J. Kolb/A. Ratajczyk/B. Chamberlain/G. Teisan/A. Clark/C. Wasilewski/S. Lipton/W. Aubin(J. Wasilewski)

5th

Women’s Masters Novice 4+

J. Johnson/L. Mccallum/A. Campbell-Hays/N. Alijagic(I. Lansaw)

1st

Mixed Masters 2x – Flight 1

S.Legler/ M.Brown

1st

Mixed Masters 8+ - Flight 1

N. John/V. Mattie/E. Brown/d. ballinger/A. Clark/C. Wasilewski/S. Lipton/W. Aubin(J. Wasilewski)

4th

Mixed Masters 4x – Flight 1

S. Legler/L. Detlefsen/M. Brown/P. King

1st

 

 

2016 FRSA State Sculling Championships

Sarasota, FL – April 16-17, 2016

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

 Select Scullers

Girls Junior 1x

 Carley Boyd

Heat – 1st

Results

Final – 2nd

Boys Junior 1x

Ian Mignone

Heat – 1st

Results

Final – 1st

Ryan Teofilo

Heat – 1st

Final – 4th

Boys Junior 2x

Jack Kellmanson / David Wrenn

Heat – 3rd

Results

Rep – 1st

Semi – 2nd

Final – 5th

Girls Ltwt 1x

Brooke Terrell

Heat – 1st

Results

Final – 1st

Boys Ltwt 1x

Sam Giles

Heat – 2nd

Results

Final – 4th

Girls Varsity 1x

Riona McCormick

Heat – 2nd

Results

Final – 3rd

Boys Varsity 1x

Alex del Rosal

Heat – 2nd

Results

Final – 4th

 

  

 

 

2016 FSRA North FL Regional Championships / Jacksonville City Championships

Jacksonville, FL – April 9, 2016


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Women’s Varsity 1x

Riona McCormick

1st

Full Results

Men's Varsity 1x

Alex del Rosal

1st

Women’s Ltwt 1x

Brooke Terrell

1st

Men’s Ltwt 1x

Sam Giles

1st

Jack Kellmanson

2nd

Women’s Junior 1x

Carley Boyd

2nd

Men’s Junior 1x

Ian Mignone

1st

Ryan Teofilo

3rd

Women’s 2x

Brooke Terrell / Riona McCormick

2nd

Men’s 2x

Ian Mignone / Alex del Rosal

1st

Men’s Ltwt 2x

Sam Giles / David Wrenn

1st

Men’s Junior 2x

Jack Kellmanson / Ryan Teofilo

1st





 

2016 OARS Masters Invitational

Turkey Lake, Orlando, FL – March 13, 2016

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

#3-Men’s Masters 1x

Marley Brown

2nd

Results

 

#6-Women’s Masters 2x

Jen Figueroa / Stacey Legler

2nd

Results

 

#8-Men’s Masters 2x

Peter King / Marley Brown

2nd

Results

 

#9-Women’s Masters 4x

Jen Figueroa / Layren Day / Lauren Detlefsen / Stacey Legler

2nd

Results

 

#11-Women’s Masters 8+

Stacey Legler and friends

1st

Results

 

#21-Mixed Masters 4x

Peter King / Marley Brown / Lauren Detlefsen / Stacey Legler

Race Cancelled

Results

 

  

 

2016 OARS Youth Invitational

Turkey Lake, Orlando, FL – March 12, 2016

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

#1-Women’s 1x

Riona McCormick

2nd

Results

 

Carley Boyd

4th

#2-Men’s 1x

Alex del Rosal

1st

Results

 

Ian Mignone

6th

#9-Women’s 2x

Riona McCormick / Brooke Terrell

1st

Results

 

 

#12-Men’s 2x

Ryan Teofilo / Jack Kellmanson

6th

Results

 

 

David Wrenn / Sam Giles

7th

 

#17-Men’s 4x

Alex del Rosal / Ian Mignone / David Wrenn / Sam Giles

3rd

Results

 

2016 Sarasota Invitational Regatta

Sarasota, FL – February 27-28, 2016

 

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Girls HS 1x

Riona McCormick – Flight B

4th

Results

Brooke Terrell – Flight A

4th

Carley Boyd – Flight C

2nd

Girls HS 2x

Carley Boyd / Riona McCormick – Flight A

1st

Results

Boys HS 2x

Ian Magnone / Alex del Rosal – Flight B

1st

Results

Sam Giles / David Wrenn – Flight A

1st

Boys HS 1x

Alex del Rosal – Flight C

2nd

Results

Ian Mignone – Flight A

2nd

David Wrenn – Flight B

4th

Sam Giles – Flight A

4th

JRC Masters

Women’s Ltwt Masters 1x

Stacey Legler

1st

Results

Men’s Masters 1x

Marley Brown - Flight A

1st

Results

Bob Schumacher - Flight F

2nd

Andy Ratajczyk – Flight D

1st

Jim Kolb – Flight C

6th

Mixed Masters 4+

M. Kenney/J. Frampton/S. Squires/R. Whitbeck(T. Cadigan) – Flight A

3rd

Results

Women’s Masters Novice 4+

N. John/A. Campbell-Hays/L. Mccallum/J. Johnson(D. Schwartz)

3rd

Results

Men’s Masters 2x

M. Brown/ E. Caudron (Potomac)

3rd

Results

C. East/S. Lipton – Flight A

8th

B. Schumacher/A. Ratajczyk

DNS

Women’s Masters Ltwt 2x

S. Legler/D. Brazil (ROCCS)

1st

Results

Men’s Masters 4+

J. Kolb/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck(T. Cadigan) – Flight B

1st

Results

C. East/A. Clark/S. Lipton/C. Wasilewski(J. Wasilewski) – Flight

3rd

J. KELLMANSON/A. Clark/R. Frantz/W. Aubin(R. Schleef) – Flight

4th

Women’s Masters 8+

S Legler in Composite CBC/JRC/OARS/SARRC/TCRC/

1st

Results

J. Johnson/N. John/A. Campbell-Hays/M. Kenney/J. Frampton/d. ballinger/E. Brown/B. Sanchez-Salazar(D. Schwartz) – Flight A

8th

Women’s Masters 4x

Stacey Legler in Composite CBC/GAR/JRC

2nd

Results

Men’s Masters 4x

M. Brown in Composite with PBC – Flight B

2nd

Results

Men’s Masters 8+

C. East/S. Washburn/J. Dexter/A. Clark/S. Lipton/C. Wasilewski/R. Frantz/W. Aubin(J. Wasilewski)

5th

Results

R. Schleef/J. KELLMANSON/S. Squires/A. Clark/J. Kolb/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck(T. Cadigan)

3rd

Mixed Masters 4x

S. Legler/L. Detlefsen/M. Brown/P. King – Flight A

1st

Results

Mixed Masters 8+

B. Sanchez-Salazar/N. John/E. Brown/d. ballinger/J. KELLMANSON/S. Squires/C. Wasilewski/R. Whitbeck(R. Schleef) – Flight A

4th

Results