Login
You are here: Regattas & News > Regatta Results - 2015

 

 

 

2015 Head of the Giblet

Turkey Lake - Orlando, FL – November 21, 2015


Category

Race

Member

Place


 

JRC Masters

#11 – Women’s Masters 4x

S. Legler/L. Day/J. Figueroa/K. Wiegandt

1st

Results

#26 – Men’s Masters 1x

Marley Brown

6th

#34 – Women’s Masters 8+

Stacey Legler and friends

1st

  

 

2015 Head of the South

Augusta, GA – November 14, 2015

 

Category

Race

Member

Place


JRC Masters

#7-Men’s Masters 1x C- E

Jim Kolb

2nd

 

Results

 

 

 

Rafael Milanes

6th

Jeff McCutcheon

8th

#13-Men’s Masters 1x – F-J

Bob Schumacher

1st

Andy Ratajczyk

3rd

#34-Men’s Masters 2x

Bob Schumacher / Robert D’Italia(Unaff)

1st

A. Ratajczyk/J. Kolb

2nd

R. Milanes/J. McCutcheon

8th

JRC Select Scullers

#3-Men’s Youth Ltwt 1x

Sam Giles

1st

#4-Men’s Jr 1x

Ryan Teofilo

5th

Ian Mignone

7th

Jack Kellmanson

10th

#5-Women’s Jr 1x

Riona McCormick

3rd

Carley Boyd

13th

#10-Women’s Jr Ltwt 1x

Brooke Terrell

5th

#15-Men’s Youth Novice 1x

David Wrenn

1st

#49-Men’s Jr 2x

Ryan Teofilo / Ian Mignone

4th

Jack Kellmanson / David Wrenn

5th

#50-Women’s Jr 2x

Carley Boyd / Brooke Terrell

6th

#53-Mixed Jr 2x

Riona McCormick / Sam Giles

1st

 

 

2015 Head of the Hooch

Chattanooga, TN – November 7-8, 2015

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

#2-Men's Master 4x

B Schumacher with Ridley Graduate Boat Club

1st

Results

M. Brown with Atlanta Rowing Club

7th

A Hahn, G. Shapanka, J Hirabayashi & T Rizzo

10th

#4-Women’s Masters 8+

A. Lutat and friends (GAR/CBC/SARRC/CCRC/JRC/TSC/ATL)

2nd

Results

#5- Women’s College & Club Ltwt 8+

S. Legler and friends (PBC/GHRC/CPTLRC/JRC/ATL/OKC)

1st

Results

#9-Men's Masters 4+

W. Lutat/J. Rivero/P. King/S. De Bever(A. DeBever)

6th

Results

C. East/K. Dikas/S. Lipton/C. Wasilewski(J. Wasilewski)

23rd

#21-Mixed Masters 2x

M. Brown/S Legler

13th

Results

#27- Women’s Championship 2x

S. Legler/J. Figueroa(GAR)

9th

Results

#29-Women’s Masters 2x

D. Ballinger/E. Heuer

32nd

Results

#34-Men’s Championship 2x

M. Brown/W. Lutat

10th

Results

#36-Men’s Master 2x

B. Schumacher/R. Kendall(RGRC)

1st

Results

A. Ratajczyk/J. Kolb

5th

C. East/S. Lipton

21st

#37-Mixed Masters 4+

D. Ballinger/V. Mattie/K. Dikas/C. Wasilewski(J. Wasilewski)

18th

Results

#47-Men’s Master 1x – Ages 43-54

 

P. King

6th

Results

#50-Women’s Masters 1x – Ages 21-42

V. Mattie

10th

Results

#52-Women’s Masters Ltwt 1x – Ages 21-54

E. Heuer

5th

Results

#55-Men’s Masters 1x –Ages 55-64

J. Kolb

5th

Results

#56-Men’s Masters 1x – Ages 65+

A. Ratajczyk

5th

Results

A. Hahn

9th

#57-Men’s Masters Ltwt 1x – Ages 55+

B. Schumacher

1st

Results

#68-Men’s Masters 2-

A. Ratajczyk/J. Kolb

3rd

Results

C. East/C. Wasilewski

11th

#76-Women’s Open 4x

S. Legler/A. Lutat/L. Day/J. Figueroa

3rd

Results

JRC Select Scullers

#28-Women’s Youth 2x

C Boyd / R. McCormick

8th

Results

18th

 

I. Wothe / M. Wothe

#35 Men’s Youth 2x

I. Mignone/R. Teofilo

19th

Results

C. Kellmanson/S. Giles

25th

#53-Men’s Youth 1x

R. Teofilo

21st

Results

S. Giles

26th

I. Mignone

35th

J. Kellmanson

DNS

#54-Women’s Youth 1x

R. McCormick

5th

Results

B. Terrell

33rd

C. Boyd

36th

#60-Men’s Youth Novice 1x

D. Wrenn

3rd

Results

#72-Women’s Youth 2-

M. Wothe/I. Wothe

3rd

Results

 

 

 

2015 Head of the Charles Regatta

Boston, MA – October 17-18, 2015


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Veteran II Single

Bob Schumacher

7th

Results

Men’s Grand Masters Single

David Kenney

55th

Results

Men’s Senior Master Four

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever(A. DeBever)

19th

Results

Men’s Senior Masters Single

Marley Brown

27th

Results

Men’s Senior Masters Eight

Tom Rizzo & others (Purple Reign)

39th

Results

Directors Challenge Mixed Doubles

M. Brown/S. Legler

25th

Results

Directors’ Challenge Women’s Quad

M. Weiler(TC)/S. Legler/S. Falkner(TC)/J. Figueroa(GAR)

22th

Results

JRC Select Scullers

Women’s Youth Single

Riona McCormick

8th

Results

 

 

2015 First Coast Head Race

Jacksonville, FL – October 10, 2015

Full Results

Category

Race

Member

Place


JRC Masters

Men’s Senior 1x

 

Jim Kolb

2nd

 

 

 

 

Marley Brown

3rd

David Kenney

7th

Jeff McCutcheon

8th

Rafael Milanes

9th

Tom Rizzo

10th

Men’s Veteran 1x

Bob Schumacher

1st

Women’s Championship 1x

Elizabeth Heuer

3rd

Women’s AA Masters 1x

Victoria Mattie

1st

Women’s Masters 1x

Dana Ballanger

2nd

Men’s Masters 4+

S.De Bever, P.King, A.Ratajczyk, R.Whitbeck,

[A.Soloway]

1st

Women’s Masters 4x

J.Matykiewicz, L.Krupa, K.Tackett, E.Stone

1st

Men’s Masters 2x

S.Lipton, C.East

3rd

C.Zeigler (DRC), A.Sanchez-Salazar

4th

Women’s Masters 8+

C.Gagnon, J.Ryan, M.Ira, L.McCullum, G.Silverio,

S.Gagnon, N.Alijagic, J.Johnson, [E.Coyle]

2nd

Women’s Masters AA 2x

J.Little, V.Mattie

1st

Women’s Masters 2x

Jen Figueroa(GAR) / Stacey Legler

1st

Janet Frampton / Mary Kay Kenney

2nd

Liz Brown / Dana Ballanger

4th

Mixed Masters 4x

J.Kolb, L.Smith, E.Heuer, A.Ratajczyk

1st

Mixed Masters 2x

J.Frampton, R.Milanes

 

JRC Select Scullers

Men’s Youth 1x

Alex del Rosal

1st

 

Ian Mignone

3rd

Ryan Teofilo

4th

 

David Wrenn

6th

Men’s Youth Ltwt 1x

Sam Giles

1st

Women’s Youth 1x

Riona McCormick

1st

Carley Boyd

3rd

 

Women’s Youth Ltwt 1x

Brooke Terrell

1st

 

Men’s Youth 2x

Ryan Teofilo / Alex del Rosal

2nd

 

David Wrenn / Ian Mignone

4th

 

Women’s Youth 2x

Carley Boyd / Brooke Terrell

2nd

 

Mixed Youth 2x

Riona McCormick / Sam Giles

1st

 

 

 

2015 Leader of the Lake

Clermont, FL – October 3, 2015


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Masters Single

Marley Brown

6th

Results

 

Women’s Masters Quad

J.Figueroa(GAR), S.Falkner(TC), S.Legler, M. Weiler(TC)

2nd

 

  

2015 USRowing Masters Nationals

Camden, NJ – Aug 13-16, 2015


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

#4-Men’s Open A 1x

Marley Brown

Heat – 4th

Results

#20- Men’s Ltwt F 2x

Bob Schumacher/John Pauls(RGBC)

Final – 1st

#39-Men’s Ltwt H 4x

CBC/CBC/Bob Schumacher/RGBC

Final - 1st

#40-Men’s Open AA-A 4x

Marley Brown/E. Caudron/F. Barrera/J. Sanchez

Final- 3rd

#43-Women’s Open B 8+

Stacey Legler & friends

Heat – 3rd

Final – 6th

#55-Mixed A 2x

Stacey Legler/Marley Brown

Heat – 3rd

Results

#69-Men’s Ltwt G 1x

Bob Schumacher

Final – 3rd

#93-Men’s Hwt I 4x

CBC/Bob Schumacher/CBC

Final - 1st

#116-Women’s Ltwt B 4x

PBC/OARS/Stacey Legler/ATL

Final – 1st

Results

#129-Women’s Ltwt B 4+

PBC/OARS/Stacey Legler/ATL

Final – 2nd

#142-Men’s Open B 2x

Marley Brown/ATL

Heat-4th

#146-Men’s Open F 4x

Bob Schumacher/ROC/WRRA/RGBC

Heat – 1st

Final – 1st

#190-Women’s Ltwt A 2x

Stacey Legler/ATL

Final-2nd

Results

#202-Mixed B 4x

Stacey Legler/Marley Brown/CCRC/SARRC

Final-2nd

  

 

 

 

19th Annual Halifax Summer Regatta

Halifax, FL - July 25, 2015

Category

Race

Member

Place

Results

 

 

 

 

 

JRC Masters

Men’s Masters Veteran 1x

A. Ratajczyk

2nd

Women’s Masters 8+

Stacey Legler & friends

1st

Women’s Masters 2x

Stacey Legler/Jen Figueroa(GAR)

2nd

Women’s Masters 4x

Stacey Legler & friends

1st

Mixed Masters 4x

Stacey Legler & friends

1st

 

 

2015 World Rowing U23 Championships

Plovdiv, Bulgaria – July 23-26, 2015

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Women’s 1x

Mary Ann McNulty

Heat – 6th

Results

Rep – 3rd

A/B Semi – 6th

B Final – 4th

 

 

2015 USRowing Southeast Regional Championship Regatta

Lake Olmstead, Augusta, GA – June 27-28, 2015


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Masters 2- (A-B)

C. East/C. Wasilewski

1st

Saturday Results

Men’s Masters 1x (E)

Jim Kolb

Heat – 3rd

Final – 4th

Men’s Master 1x (C)

Peter King

1st

Marley Brown

2nd

Men’s Master 1x (G)

Andy Ratajczyk

1st

Men’s Masters 1x(D)

Juan Rivero

3rd

Men’s Master 8+ (B-D)

J. Rivero/J. Kolb/S. Squires/W. Lutat/R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever(A. DeBever)

1st

J. Newton(TRC)/R. McClure(TRC)/R. Budell(TRC)/K. Beebe(TRC)/C. East/J. Dugan/S. Lipton/C. Wasilewski(D. Schwartz)

3rd

Women’s Masters 1x (A-B)

S. Legler

2nd

Men’s Master 4+ (A-B)

C. East/J. Dugan/S. Lipton/C. Wasilewski(D. Schwartz)

2nd

Men’s Master 4+ (C-D)

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. DeBever(A. DeBever)

1st

Mixed Masters 4+ (AA-B)

B. Stennett/A. Lutat/W. Lutat/S. De Bever(A. DeBever)

1st

Mixed Masters 4+ (D-F)

E. Heuer/M. Dennis/J. Rivero/R. Whitbeck(D. Schwartz)

1st

Mixed Masters 4x

M. Brown/S. Legler/A. Lutat/W. Lutat

1st

Sunday Results

Men’s Master 2x (AA-B)

C. East/S. Lipton

5th

Men’s Master 2x (C)

M. Brown/J. Rivero

2nd

W. Lutat/S. De Bever

3rd

Men’s Master 2x (F)

A. Ratajczyk/J. Kolb

1st

Women’s Master 2x (A-B)

L. Detlefsen/S. Legler

1st

Men’s Master 4x (C)

M. Brown/J. Rivero/P. King/S. De Bever

1st

Mixed Masters 2x (A)

A Lutat/W Lutat

2nd

Mixed Masters 2x (B-C)

M. Brown/S. Legler

1st

Mixed Masters 2x (D)

J Rivero/MJ Dennis

1st

 

 

 

 

 

2015 USRowing U23 Trials

Mercer Lake, West Windsor, NJ – June 21-24, 2015

 

Category

Race

Member

Place

 

 

Results

 

JRC Select Scullers

Women’s 1x

Mary Ann McNulty

Time Trial – 3rd

Heat – 1st

Final - 1st

  

 

2015 USRowing Youth National Championships

Nathan Benderson Park, Sarasota, FL – June 12-14, 2015

 

Category

Race

Member

Place

 

 

Results

 

JRC Select Scullers

Women’s Youth 2x

Meg Coyle / Riona McCormick

Heat - 4th

Rep - 3rd

C Final - 1st

  

 

2015 Sunshine State Games Regatta

Sarasota, FL – June 8, 2015


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Masters 2x (C)

Marley Brown / Julio Sanchez (CCRC)

1st

Results

Women’s Masters 2x  (B)

Jen Figueroa (GAR) / Stacey Legler

1st

Men’s Master 1x (C)

Marley Brown

2nd

Women’s Ltwt 1x

Stacey Legler

1st

Mixed Open/ Masters 2x – Flt#2

Marley Brown / Stacey Legler

3rd

Mixed Open/ Masters 4x – Flt#2

Karen Wiegandt(SARRC) / Julio Sanchez(CCRC) / Marley Brown / Stacey Legler

1st

Women’s Masters 4x

Karen Wiegandt(SARRC) / Jen Figueroa(GAR) / Stacey Legler / S. Brouwer(Tampa)

1st

 

 

2015 Southeast Youth Championships

Sarasota, FL – May 9-10, 2015

 

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Women’s Varsity 2x

 Meg Coyle / Riona McCormick

Heat – 1st

 Full Results

Finals – 3rd

 

 
 

2015 Florida Masters Regatta

Lake Fairview, Orlando, FL – May 2, 2015


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Masters 2-

 C. East/C. Wasilewski

3rd

Full Results

Women’s Masters 1x – Flight 1

 S. Legler

2nd

Men’s Masters 1x – Flight 2

Marley Brown

5th

Men’s Masters Novice 1x – Flight 2

 J. McCutcheon

3rd

Men’s Masters 4+ - Flight 1

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever (K. Whitbeck)

1st

Men’s Masters 4+ - Flight 2

J. Kellmanson/A. Shrubsall/A. Clark/R. Milanes (J. Werlin)

3rd

C. East/J. Dugan/S. Lipton/C. Wasilewski (J. Wasilewski)

2nd

Women’s Masters 4x

 D. Ballinger/E. Heuer/B. Sanchez-Salazar/E. Brown

3rd

Men’s Masters 2x

M. Brown/J. Sanchez (MRC)

2nd

Mixed Masters 4+ - Flight 1

B. Sanchez-Salazar/E. Brown/R. Whitbeck/A. Ratajczyk (K. W

2nd

Men’s Masters 8+

C. East/J. Dugan/S. Lipton/C. Wasilewski/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/P. King/S. De Bever(K. Whitbeck)

1st

Mixed Masters 2x – Flight 1

S.Legler/ M.Brown

2nd

Men’s Masters Novice 4+

R. Schleef/A. Clark/J. McCutcheon/J. Kellmanson(J. Werlin)

1st

Mixed Masters 8+ - Flight 1

V. Mattie/A. Aly/J. Arnold/B. Vance/C. East/J. Dugan/S. Lipton/C. Wasilewski(J. Wasilewski)

4th

Mixed Masters 8+ - Flight 2

E. Heuer/B. Sanchez-Salazar/D. Ballinger/E. Brown/R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever(K. Whitbeck)

1st

Mixed Masters 4x

S. Legler/M. Brown/J. Sanchez/K. Wiegandt

1st

 

2015 FSRA North FL Regional Championships / Jacksonville City Championships

Jacksonville, FL – April 17-18, 2015

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Women’s Varsity 1x

Meg Coyle

1st

Full Results

Riona McCormick

2nd

Women's Varsity 2x

Riona McCormick/ Meg Coyle

1st


 

2015 FRSA State Sculling Championships

Sarasota, FL – April 11-12, 2015

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Girls Varsity 1x

 Meg Coyle

Heat -1st

Results

Final – 2nd

Riona McCormick

Heat – 2nd

Final – 4th

 

 

2015 OARS Masters Invitational

Turkey Lake, Orlando, FL – March 15, 2015

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Women’s Masters 4+

M. Kenney/V. Mattie/E. Joyce/J. Frampton(D. Schwartz)

7th

Results

 

 

Men’s Masters Novice 1x

J. McCutcheon

2nd

Results

 

Women’s Masters 4x

K. Wiegandt/C. McKenna-Monroe/S. Falkner/Stacey Legler

1st

Results

 

Men’s Masters 1x

Marley Brown

2nd

Results

 

Women’s Masters 2x

S. Falkner / Stacey Legler

4th

Results

 

Men’s Masters 4+

J. Kellmanson/A. Clark/A. Shrubsall/R. Milanes(J. Kellmanson)

7th

Results

 

Men’s Masters 2x

J. Sanchez / Marley Brown

1st

Results

 

Women’s Masters 8+

L. Welsh/Stacey Legler/S. Falkner/T.DeMesa/S. Brouwer/J. Figeroa/C. McKenna-Monroe/K. Wiegandt(D. Schwartz)

1st

Results

 

Mixed Masters 2x

Marley Brown / Stacey Legler

3rd

Results

 

Mixed Masters 8+

M. Kenney/J. Frampton/V. Mattie/J. KELLMANSON/J. Healy/A. Shrubsall/E. Joyce/R. Milanes(D. Schwartz)

6th

Results

 

 

 

 

2015 OARS Youth Invitational

Turkey Lake, Orlando, FL – March 14, 2015

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

#1-Women’s 1x

Riona McCormick

3rd

Results

 

Meg Coyle

7th

#9-Women’s 2x

Riona Mccormick / Meg Coyle

3rd

Results

 

 

 2015 Sarasota Invitational Regatta

Sarasota, FL – February 28-March 1, 2015

 

Category

Race

 Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Girls HS 1x

 Meg Coyle

1st*

Results

Girls HS 2x

 M. Coyle / Alexia Rojas(TTC)

1st*

JRC Masters

Women’s Masters Novice 1x

 Elizabeth Heuer

4th

Results

Men’s Masters Novice 1x

 Andrew Brown

3rd

Women’s Master 1x – Flt #1

 Stacey Legler

3rd

Men’s Masters 1x – Flt #1

 Marley Brown

4th

Men’s Masters 1x –Flt #2

 Bob Schumacher

1st*

 Andy Ratajczyk

2nd

Women’s Masters 2-

D. Ballinger/E. Brown

2nd

Mixed Masters 4+

 M. Teferra/S. Roman/P. King/S. De Bever (A. DeBever)

1st

Men’s Masters 2x-Flt #2

 M. Brown/J. Sanchez(Caloosa)

1st

Men’s Masters 2x-Flt #3

 B. Schumacher/A. Ratajczyk

1st*

Men’s Masters 2-

 C. East/C. Wasilewski

4th

Women’s Masters 2x-Flt #2

 S. Legler/D. Parker(ATL)

1st

 E. Heuer/M. Teferra

4th

Men’s Masters 4+  Flt #2

 R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever (A. DeBever)

1st

 C. East/A. Brown/J. Healy/C. Wasilewski (J. Wasilewski)

5th

Women’s Masters 8+-Flt#1

S Legler in Composite SARRC/TCRC/JRC/UoT/ATL

1st

Mixed Masters Novice 8+

 E. Heuer/N. John/M. Ira/M. Teferra/R. Schleef/C. HALL/A. Clark/C. Wasilewski (J. Wasilewski)

2nd

Women’s Masters 4x-Flt #1

 E. Heuer/D. Ballinger/E. Brown/S. Roman

2nd

C. Dinion(SSC)/H. Weber (SSC)/T. Curry(PBC)/S. Legler

3rd

Men’s Masters 4x

 M. Brown/P. King/S. De Bever/B. Schumacher

2nd

Men’s Masters 8+

 C. East/A. Brown/J. Healy/A. Ratajczyk/C. Wasilewski/R. Whitbeck/P. King/S. De Bever (A. DeBever)

2nd

Mixed Masters 4x-Flt #1

 M. Brown/S. Legler/E. Barnett(ATL)/L. Detlefsen(ATL)

3rd

Mixed Masters 8+ Flt #1

 E. Heuer/K. Larson/S. Roman/D. Ballinger/R. Whitbeck/C. Wasilewski/P. King/S. De Bever (A. DeBever)

3rd

Mixed Parent/Child 2x

 A. Brown/E. Brown

2nd

 

* Diamond Vault Cup Winner