Login
You are here: Regattas & News > Regatta Results - 2014

 

2014 USRowing Masters National Head Race Championship

Augusta, GA – November 9, 2014


Category

Race

Member

Place


 

JRC Masters

#14 – Men’s F 1x

Andy Ratajczyk

1st

Results

#26 – Men’s G 1x

Bob Schumacher

1st

#34 – Men’s G 2x

Bob Schumacher / Andy Ratajczyk

1st

 

  

2014 Head of the South

Augusta, GA – November 8, 2014

 

Category

Race

Member

Place


JRC Masters

#13-Men’s Masters 1x – F-J

Bob Schumacher

1st

 

 Results

 

 

 

#34-Men’s Masters 2x

Bob Schumacher / Casey Baker(PBRC)

1st

JRC Select Scullers

#5-Women’s Jr 1x

Riona McCormick

1st

Meg Coyle

4th

Isabel Wothe

6th

Maria Wothe

7th

#48-Women’s Jr 2x

Riona McCormick / Meg Coyle

1st

Maria Wothe / Isabel Wothe

3rd

 

 


2014 Head of the Hooch

Chattanooga, TN – November 1-2, 2014

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

#2-Men's Master 4x

B Schumacher with Ridley Graduate Boat Club

Cancelled

J. Kolb with Stockholms Roddförening

A Hahn, G. Shapanka, J Hirabayashi & M Brown

#10-Men's Masters 4+

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever (K. Whitbeck)

Cancelled

C. East/A. Brown/S. Lipton/C. Wasilewski (J. Wasilewski)

#21-Men’s Masters 8+

J. Rivero(UNA)/J. Rubini(UNA/F. Viacava(MBRC)/C. Sanchez(MBRC)/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/P. King/S. De Bever (K. Whitbeck)

Cancelled

#24-Mixed Open 2x

M. Brown/S. Rayburg

Cancelled

#27- Women’s Masters 4+

S. Roman/B. Sanchez-Salazar/D. Ballinger/E. Brown (J. Wasilewski)

Cancelled

#33-Women’s Championship 2x

S Rayberg/ J Figeroa (GAR)

Cancelled

#35-Women’s Masters 2x

E. Brown/B. Sanchez-Salazar

Cancelled

D. Ballinger/S. Roman

#41-Men’s Championship 2x

 M. Brown/S. De Bever

Cancelled

#43-Men’s Master E-F 1x

B. Schumacher/J. Rich (Unaffiliated)

Cancelled

A. Ratajczyk/J. Kolb

#45-Mixed Masters 4+

A. Brown/S. Lipton/D. Ballinger/E. Brown (J. Wasilewski)

Cancelled

#54-Men’s Master 1x – Ages 43-54

 

P. King

5th

Results

M. Brown

DNS

#57-Women’s Masters 1x – Ages 21-42

V. Mattie

12th

Results

#64-Men’s Masters 1x –Ages 55-64

J. Kolb

11th

Results

#65-Men’s Masters 1x – Ages 65+

B. Schumacher

2nd

Results

#66-Men’s Masters Ltwt 1x – Ages 55+

 A. Hahn

6th

Results

#70-Women’s Novice 1x

 E. Heuer

DNS

Results

#72-Men’s Masters 2-

 A. Ratajczyk/R. Whitbeck

5th

Results

 C. East/C. Wasilewski

8th

#75-Women’s Masters 2-

 D. Ballinger/E. Brown

4th

Results

#81-Women’s Open 4x

 E. Barnett(ARC)/L. Cason(ARC)/S. Legler/J. Figueroa(GAR)

3rd

Results

JRC Select Scullers

#34-Women’s Youth 2x

 I. Wothe/R. McCormick

Cancelled

 M. Wothe/M. Coyle

#61-Women’s Youth 1x

 R. McCormick

2nd

Results

 M. Coyle

7th

#76-Women’s Youth 2-

M. Wothe/I. Wothe

T7th

Results

#83-Women’s Youth 4x

I. Wothe/M. Wothe/M. Coyle/R. McCormick

8th

Results

 

2014 Head of the Charles Regatta

Boston, MA – October 18-19, 2014


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Veteran II Single

 Bob Schumacher

6th

 Results

Men’s Senior Masters Eight

 Tom Rizzo & others (Purple Reign)

30th

 Results

Directors’ Challenge Mixed Doubles

 W. Lutat/A. Anderson

5th

 Results

 M. Brown/S. Legler

27th

Directors’ Challenge Women’s Quad

 M. Weiler(TC)/S. Legler/S. Falkner(TC)/J. Figueroa(GAR)

14th

 Results

 

 

2014 First Coast Head Race

Jacksonville, FL – October 11, 2014

Full Results

Category

Race

 Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Senior 1x

 

 Peter King

1st

 

 

 

 

 Jim Kolb

3rd

 Rafael Milanes

5th

 David Kenney

6th

 Tom Rizzo

7th

Men’s Veteran 1x

 Bob Schumacher

1st

 Men’s Novice 1x

 J.McCutcheon

2nd

Women’s Novice 1x

 Victoria Mattie

1st

Women’s Masters 4x

 D. Ballinger/J. Frampton/S. Roman/E. Brown

2nd

 E. Stone/M. Kenney/K. Tackett/J. Matykiewicz

3rd

Women’s Masters 2x

 S. Legler/J. Figueroa(GAR)

1st

 L. Smith/B. Sanchez-Salazar

2nd

Men’s Masters 4+

 R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. De Bever (A. DeBever)

1st

 A. Brown/D. VanderBaan/S. Lipton/C. Wasilewski (J. Wasilewski)

4th

Mixed Masters 8+

 M. Kenney/J. Matykiewicz/J. Kellmanson/A. Shrubsall/M. Frampton/T. Rizzo/E. Joyce/J. Frampton (D. Schwartz)

2nd

Mixed Masters 2x

 Marley Brown / Stacey Rayburg

2nd

  R. Milanes/E. Heuer

3rd

  P. Ronan/C. Griswold

4th

Women’s Masters 4+

  B. Sanchez-Salazar/S. Roman/D. Ballinger/E. Brown (D. Schwartz)

2nd

Men’s Masters 8+

 A. Brown/D. Kenney/D. VanderBaan/C. Wasilewski/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/P. King/S. De Bever (A. DeBever)

1st

JRC Select Scullers

Women’s Youth 1x

 Riona McCormick

1st

 

 Isabel Wothe

2nd

 Maria Wothe

3rd

Women’s Youth 2x

 R.McCormick, I.Wothe

1st

   


2014 USRowing Masters Nationals

Grand Rapids, MI – Aug14-17, 2014


Category

Race

Member

Place

Results 

JRC Masters

#14-Women’s Ltwt C 4+

ATL/Stacey Legler/PBC

Final-1st

Results 

#37-Men’s Ltwt H 4x

CBC/CBC/Bob Schumacher/RGBC

Final-1st

#38-Men’s Hwt A 4x

ATL/Marley Brown

Final-4th

#61-Women’s Ltwt A 4+

ATL/Stacey Legler

Final-5th

Results 

#66-Men’s Ltwt G 1x

Bob Schumacher

Heat-1st

Final-1st

#90-Men’s Hwt I 4x

CBC/Bob Schumacher/CBC

Final-1st

#94-Men’s Hwt C 1x

Marley Brown

Heat-1st

Final-5th

#101-Mixed B 2x

Stacey Legler / Marley Brown

Heat-3rd

Results 

Final-6th

#110-Men’s Hwt G 1x

Bob Schumacher

Heat-3rd

Final-3rd

#129-Women’s Ltwt A 1x

Stacey Legler

Heat-3rd

Final-3rd

#162-Mixed A 4x

ATL/Marley Brown/PRC/Unaff

Final-2nd

Results 

#187-Women’s Ltwt A 2x

ATL/Stacey Legler

Final-2nd

#199-Mixed B 4x

GDRA/PRC/Marley Brown/Stacey Legler

Heat-1st

Final-2nd

 

 

 2014 Royal Canadian Henley Regatta

 St Catherines, Canada – August 8-10, 2014

Category

Race

 Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Women’s U23 1x

Mary Ann McNulty

Heat - 1st

Full Results

Semi - 1st

Final – 2nd

 


2014 Halifax Summer Regatta

Halifax, FL - July 26, 2014


Category

Race

Member

Place

Results 

 

 

 

 

 

 

JRC Masters

Men’s Masters 2-

 C. East/C. Wasilewski

1st

Men’s Masters Veteran 1x  - Flt 1

 A. Ratajczyk

1st

Women’s Masters Novice 1x

 V. Mattie

1st

Men’s Masters 1x -Flt 2

 J. Kolb

2nd

Men’s Masters 1x -Flt 2

 P. King

2nd

Men’s Masters 1x -Flt 2

 M. Brown

3rd

Women’s Masters 1x

 S. Legler

2nd

Mixed Master 4+ Flt 1

 D. Ballinger/M. Quinn/S. Lipton/C. Wasilewski (B. Boggus)

1st

Men’s Masters 4x

 M. Brown/J. Kolb/P. King/S. DeBever

1st

Women’s Masters 2x

 S. Legler/J. Figueroa(GAR)

1st

 S. Fraser/M. Quinn

2nd

Men’s Masters 2x – Flt 2

 A. Ratajczyk/J. Kolb

1st

Men’s Masters 8+

 T. Rizzo/R. Milanes/S. Lipton/C. Wasilewski/D. Kenney/A. Ratajczyk/P. King/S. DeBever (A. DeBever)

2nd

Women’s Parent/Child 2x

 K. Tackett/D. Tackett

1st

Men’s Master 4+ Flt 1

 T. Rizzo/R. Milanes/S. Lipton/C. Wasilewski (C. East)

3rd

Men’s Master 4+ Flt 2

 D. Kenney/A. Ratajczyk/P. King/S. DeBever (B. Boggus)

1st

Mixed Masters 2x Flt 1

 S. Legler/M. Brown

1st

Mixed Masters 2x – Flt 2

 D. Ballinger/C. Wasilewski

No race

 R. Milanes/M. Quinn

No race

Mixed Masters 4x

 S. Fraser/C. East/R. Milanes/M. Quinn

No race

JRC Youth

Women’s Jr 2- Flt 1

 I. Wothe/M. Wothe

1st

Women’s Jr 2- Flt 2

 C. Boyd/W. Boyd

2nd

Men’s Jr Novice 1x Flt 1

 R. Teofilo

3rd

Men’s Jr Novice 1x Flt 2

 G. Stinson

1st

 J. Kellerman

2nd

Women’s  Open Novice 1x

 B. Vance

1st

Women’s Jr Novice 1x

 C. Boyd

4th

Women’s Jr 1x - Flt 1

 I. Wothe

1st

Women’s Jr 1x - Flt 2

 M. Wothe

1st

Women’s Jr 1x - Flt 3

 D. Tackett

4th

Men’s Jr 4x

 R. Teofilo/G. Stinson/j. Kellmanson/I. Wothe

4th

Women’s Open 2x

B. Vance/W. Boyd

2nd

Women’s Jr 2x

 C. Boyd/D. Tackett

2nd

Women’s Jr 4x

 C. Boyd/W. Boyd/I. Wothe/M. Wothe

2nd

Men’s Jr 2x - Flt 3

 G. Stinson/j. Kellmanson

1st

Mixed Jr Novice 2x

 R. Teofilo/C. Boyd

No race

Mixed Jr 8+ Flt 2

 R. Teofilo/W. Boyd/C. Boyd/D. Tackett/I. Wothe/M. Wothe/G. Stinson/j. Kellmanson (B. Boggus)

No race

 

 

2014 USRowing Club National Championships

Oak Ridge, TN – July 16-20, 2012

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

#3 – Women’s Junior B 1x

Isabel Wothe

TT – 3rd

 Results

Semi – 2nd

 Results

Final – 4th

 Results

Maria Wothe

TT – 8th

 Results

Semi – 3rd

 Results

#7 Men’s Senior 1x

Paul Wrenn

Heat – 5th

 Results

#12 - Women’s Junior A 2x

Meg Coyle/Sarah Kate Rogers(Atomic)

TT- 4th

 Results

Semi- 2nd

 Results

Final- 3rd

 Results

#15 - Men's Senior 2x

Kevin Coyle/Andy Konecny(SC)

Heat – 1st

 Results

Final – 1st

 Results

#22 – Women’s Intermediate 1x

Mary Ann McNulty

TT – 3rd

 Results

Semi – 1st

 Results

Final – 1st

 Results

#26 – Women’s Junior B 4x

Maria Wothe/Isabel Wothe/Carley Boyd/ Abby Lehman(GMS)

Heat- 3rd

 Results

#31 – Men’s Senior Quad

Kevin Coyle/Andy Kornecy(SC)/Graham Mink(MRC)/Ryan Hails(SC)

Final – 1st

 Results

#35 - Women's Junior A 1x

Meg Coyle

TT- 7th

 Results

Semi- 3rd

 Results

#41 - Women’s Junior A 4x

Whitney Boyd/A. Lehman(GMS) /G. Castro(GMS)/A. Ornato(GMS)

TT – 15th

 Results

Semi – 6th

 Results

#44 – Men’s Intermediate 4x

Kevin Coyle/Paul Wrenn/Ryan Hails(SC)/Andy Konecny(SC)

Heat – 2nd

 Results

Final – 3rd

 Results

#48 – Women’s Intermediate 2x

Mary Ann McNulty/Meg Coyle

Heat – 1st

 Results

Semi – 1st

 Results

Final – 1st

 Results

#52 – Women’s Junior B 2x

Maria Wothe/Isabell Wothe

TT – 1st

 Results

Semi – 1st

 Results

Final – 3rd

 Results

#57 – Men’s Senior 2x

Kevin Coyle/ Graham Mink(MRC)

Final – 1st

 Results

#63 – Men’s Intermediate 1x

Paul Wrenn

TT – 7th

 Results

Semi – 3rd

 Results

#71 – Men’s Open 1x Dash

Paul Wrenn

Heat – 3rd

 Results

Final – 5th

 Results

 

 

 2014 USRowing Southeast Regional Championship Regatta

Aiken, SC – June 21-22, 2014


Category

Race

Member

Place

Results

 JRC Masters

Women’s Masters 4+  (E)

E. Stone/S. Gagnon/K. Tackett/L. Krupa (E. Heuer)

4th

Saturday & Sunday Results

Women’s Masters 4+  (A-B)

V. Mattie/J. Frampton/E. Joyce/B. Sanchez-Salazar (S. Fraser)

6th

Men’s Master 1x (C)

Peter King

1st

Marley Brown

2nd

Men’s Master 1x (B)

Will Lutat

1st

Men’s Masters 1x(E)

J Kolb

2nd

Men’s Masters 1x (G-H)

Bob Schumacher

1st

Women’s Novice 1x

E. Heuer

3rd

V. Mattie

4th

Men’s Master 8+  (C-D)

 

D. Kenney/R. Milanes/T. Rizzo/C. Wasilewski/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/P. King/S. DeBever (A. DeBever)

1st

Women’s Open 1x

S. Legler

2nd

Men’s Master 4+ (A-C)

D. Kenney/R. Milanes/T. Rizzo/C. Wasilewski (S. Kenney)

2nd

Men’s Master 4+ (D-F)

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. DeBever (A. DeBever)

1st

Men’s Master Ltwt 2x (G)

B. Schumacher / L. Klecatsky (NYAC)

1st

Women’s Open Ltwt 1x

S. Legler

2nd

Mixed Masters 8+ (B)

M. Quinn/A. Anderson/E. Brown/D. Ballinger/R. Whitbeck/P. King/W. Lutat/S. DeBever (A. DeBever)

2nd

Mixed Masters 8+ (C)

V. Mattie/J. Frampton/E. Joyce/M. Kenney/D. Kenney/R. Milanes/T. Rizzo/C. Wasilewski (S. Kenney)

2nd

Mixed Masters 4+ (A-B)

E. Brown/A. Anderson/W. Lutat/S. DeBever (A. DeBever)

1st

Women’s Masters Ltwt 2x

S. Legler / E. Barnett(ATL)

1st

Mixed Masters 4x

S. Legler/M. Brown/A. Anderson/S. DeBever

2nd

Men’s Open 2x

W. Lutat/P. King

2nd

Men’s Master 2x (D)

W. Lutat/B. Schumacher

1st

Men’s Master 2x (D)

R. Milanes/T. Rizzo

3rd

Men’s Master 2x (AA-C)

M. Brown/S. DeBever

1st

Men’s Master 2x (E-F)

A. Ratajczyk/J. Kolb

2nd

Women’s Master 4x (B-C)

D. Ballinger/J. Frampton/B. Sanchez-Salazar/E. Brown

3rd

Women’s Masters 2x (A-C)

S. Legler/A. Anderson

1st

S. Fraser/M. Quinn

2nd

D. Ballinger/E. Brown

3rd

Men’s Master 4x (AA-C)

B. Schumacher/W. Lutat/M. Brown/S. DeBever

1st

Mixed Masters 2x (B-C)

S. Legler/M. Brown

1st

M. Quinn/R. Milanes

3rd

Mixed Masters 2x (AA-A)

W. Lutat/A. Anderson

1st

D. Ballinger/C. Wasilewski

5th

Mixed Masters 2x (D)

B. Sanchez-Salazar/T. Rizzo

3rd

Parent Child 2x

A. Brown/E. Brown

5th

 

2014 USRowing Youth National Championships

 Lake Natoma, Gold River, CA – June 13-15, 2014

 

Category

Race

Member

Place

Friday Results


Saturday Results


Sunday Results

JRC Select Scullers

Men's Youth 1x

Jack Kelley

Heat (2H3)-1st

Semi (2S1)-2nd

A Final (2F1) – 2nd

Women’s Youth 2x

Maria Wothe / Isabel Wothe

Heat (4H1)-5th

Rep (4R2) -4th

C Final (4F3) – 3rd

  

 

2014 Southeast Youth Championships

Sarasota, FL – May 10-11,  2014

 

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Men's 1st Varsity 1x

Jack Kelley

Heat-1st

Semi-1st

Final-1st

Results Saturday

Results Sunday

 

 

 Women’s Varsity 2x

Maria Wothe / Isabel Wothe

Heat – 2nd

Semi – 3rd

Finals – DNS

JRC Youth

Men’s Ltwt Varsity 2x

R. Lavigne / H. Szweda

Heat-6th

Women’s Varsity 4+

C. Boyd/W. Boyd/I. Wothe/M. Wothe

Heat-4th

Semi-6th

Men’s 2nd 1x

C. Killion

Final – 7th

 

 

2014 Florida Masters Regatta

Lake Fairview, Orlando, FL – May 3, 2014


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

 

Women’s Masters 1x

 Stacey Legler

1st

Full Results

Men’s Masters 2-

 A. Ratajczyk/R. Whitbeck

1st

Women’s Masters Novice 1x

 Victoria Mattie

1st

Men’s Masters 1x – Flight 1

Marley Brown

2nd

Will Lutat

4th

Women’s Masters 2x – Flight 1

S. Legler/A. Anderson

1st

Women’s Masters 2x – Flight 2

S. Fraser/M. Quinn

1st

Men’s Masters 4+ - Flight 1

P. Ronan/J. Healy/S. Lipton/C. Wasilewski (S. Brune)

3rd

Men’s Masters 4+ - Flight 2

R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. DeBever (A. DeBever)

1st

Men’s Masters 2x

M. Brown/A. Ratajczyk

1st

W. Lutat/S. DeBever

2nd

R. Milanes/T. Rizzo

6th

Women’s Masters 4x

D. Ballinger/J. Frampton/B. Sanchez-Salazar/E. Brown

2nd

Women’s Masters 4+ - Flight 1

J. Frampton/V. Mattie/E. Joyce/B. Sanchez-Salazar (S. Brune)

3rd

Women’s Masters 4+ - Flight 2

E. Stone/S. Gagnon/K. Tackett/L. Krupa (M. Morris)

3rd

Men’s Masters 8+

P. Ronan/J. Healy/S. Lipton/C. Wasilewski/R. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/S. DeBever (A. DeBever)

1st

Mixed Masters 2x – Flight 1

A. Anderson/W. Lutat

1st

S.Legler/ M.Brown

2nd

R. Milanes/M. Quinn

3rd

Mixed Masters 4x

M. Brown/S. Legler/A. Anderson/W. Lutat

1st

R. Milanes/T. Rizzo/E. Brown/B. Sanchez-Salazar

4th

Parent / Child 2x

K. Rizzo/T. Rizzo

2nd

 

 

2014 FRSA State Sweep Championships

Sarasota, FL – April 26-27, 2014

Category

Race

Member

Place

Results

 JRC Youth

 

Girls 2-

M. Wothe / I. Wothe

Heat -1st

 Results

Final – 1st

Girls Junior 4+

C. Boyd / W. Boyd / S. Williams / E. Tackett (S. Brune)

Heat -4th

 Results

Rep – 2nd

Semi – 5th

B Final-4th

 

 

2014 FRSA State Sculling Championships

Sarasota, FL – April 12-13, 2014

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Boys Varsity 1x

 Jack Kelley

Heat -1st

 Results

Semi – 1st

Final – 1st

Girls Varsity 2x

 Maria Wothe / Isabel Wothe

Heat – 1st

  Results

Final – 1st

JRC Youth

Boys Lightweight 2x

 G. Delgadillo / H. Szwerda

Heat-3rd

  Results

Repechage-6th

B Final-6th

 

 

 

2014 Jacksonville City Championships

Jacksonville, FL – April 4-5, 2014


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Women’s Varsity 1x

 M. Wothe

2nd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Full Results

 

 I. Wothe

3rd

Men's Varsity 1x

 J. Kelley

1st

Women’s Varsity 2x

 M. Wothe / I. Wothe

2nd

JRC Youth

 

Women’s Middle School 1x

 C. Boyd

2nd

Men’s Middle School 1x

 S. Hermann

3rd

Men's Varsity 1x

 C. Killion

5th

Men’s Varsity 2x

 

4th

Women’s 2nd Varsity 4+

 E. Tackett / S. Williams / C. Boyd / W. Boyd

5th

Women’s Varsity 4+

 

3rd

Women’s Varsity 2+

 M. Wothe / I. Wothe

1st

 

 

2014 OARS Masters Invitational

Turkey Lake, Orlando, FL – March 9, 2014


Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

#4-Women’s Masters 1x

 Stacey Legler

3rd

 

Full Results

#6-Men’s Masters 1x

 Marley Brown

2nd

#7-Women’s Masters 2x

 Stacey Legler / Jen Figueroa(GAR)

2nd

#11-Women’s Masters 4x

 Jen Figueroa(GAR)/ S. Faulkner(TCRC)/Stacey Legler /M. Weiler (TCRC)

1st

#19-Mixed Masters 2x

 Stacey Legler / Marley Brown

2nd

 

 

2014 OARS Youth Invitational

Turkey Lake, Orlando, FL – March 8, 2014

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Select Scullers

#1-Women’s 1x

 Maria Wothe

1st

Results

 

 Isabel Wothe

2nd

#2-Men’s 1x

 Jack Kelley

1st

Results

#9-Women’s 2x

 Maria Wothe / Isabel Wothe

2nd

Results

JRC Youth

#20-Women’s JV 4+

Sydney Williams, Emmie Tackett, Carley Boyd, Whitney Boyd, Cox Brittany Boggus

15th

Results

#24-Women’s Varsity 4+

Carley Boyd, Whitney Boyd, L Babcock, N Tedder, Cox  Sarah Brune

10th

Results

 

 

 

2014 Stanton Invitational

Ortega River – March 1, 2014

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

Select Scullers

#1-Men’s 1x

 Jack Kelley

1st

 

#2-Women’s 1x

 Isabel Wothe

1st

 Maria Wothe

2nd

#13-Women’s 2x

 Maria Wothe / Isabel Wothe

1st

JRC Youth

#7-Men’s Freshman 4+

Chance Killion, Hudson Szwerda, Carson Bass, Gio Delgadillo, Cox Sarah Brune

5th

#13-Women’s 2x

Sydney Williams / Emmy Tackett

7th

#20-Women’s JV 4+

Sydney Williams, Whitney Boyd, Emmie Tackett, Carley Boyd, Cox Brittany Boggus

5th

#22-Women’s Varsity 4+

Isabel Wothe, Maria Wothe, Whitney Boyd, Carley Boyd, Cox  Sarah Brune

7th

 

 

 

 2014 Sarasota Invitational Regatta

Sarasota, FL – February 22-23, 2014

All Results

Category

Race

 Member

Place

Results

JRC Select Scullers

Girls HS 1x

 M. Wothe

4th

Results

 I. Wothe

14th

Girls HS 2x

 I. Wothe/M. Wothe

2nd

Results

JRC Masters

Women’s Masters Novice 1x

 Victoria Mattie

4th

Results

Women’s Master 1x

 Stacey Legler

7th

Results

Men’s Masters 1x

 Bob Schumacher

1st*

Results

 Andy Ratajczyk

6th

 Marley Brown

18th

Mixed Masters 4+

 V. Mattie/A. Shrubsall/J. Healy/E. Joyce (S. Kenney)

10th

Results

Women’s Masters 2x

 S. Rayburg/J. Figueroa(GAR)

3rd

Results

 D. Ballinger/E. Brown

8th

Men’s Masters 2x

 B. Schumacher/L. Klecatsky (NYAC)

1st*

Results

Men’s Masters 4+

 T. Rizzo/C. Wasilewski/A. Ratajczyk/D. Kenney (J. Wasilewski)

7th

Results

 A. Brown/A. Shrubsall/J. Healy/S. Lipton (S. Kenney)

11th

Mixed Masters 2x

 M. Brown/S. Legler

3rd

Results

Women’s Masters 4x

 J. Figeroa(GAR)/S. Legler/M. Weiler(TCRC)/S. Falkner(TCRC)

1st

Results

Men’s Masters 8+

 A. Brown/S. Lipton/J. Healy/A. Shrubsall/T. Rizzo/C. Wasilewski/A. Ratajczyk/D. Kenney (J. Wasilewski)

4th

 

Results

 * Diamond Vault Cup Winner