Login
You are here: Regattas & News > Regatta Results - 2012

2012 Novice Regatta
Orlando, FL – February 11, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Men’s Novice 1x - Flight 1
Alex Wothe
4
 

 

 
 2012 Sarasota Invitational Regatta
Sarasota, FL - February 25-26, 2012
Category
Race
 Member
Place
Results
JRC Youth
Girls Novice 4+
 K. Hartley / J. Bruno / N. Tedder / W. Boyd (S. Brune)
Canceled
Mixed HS 8+
J. Mathews/C. Wyche/C. Morgan/R. Beale/R. LaVigne/A. Wothe/C. Cook/E. DeLeo (D. Cotto)
4th
Girls HS Novice 8+
 K. Hartley / M. Morgan / J. Bruno / B. Vance / A. Yuvienco / K. Grich / N.  Tedder / W. Boyd (S. Brune)
Canceled
Girls HS Varsity 4+
J. Mathews/E. Bonilla/C. Cook/E. DeLeo (B. Boggus)
5th
Boys HS Varsity 4+
 C. Morgan / R. Beale / R. LaVigne / A. Wothe (D. Cotto)
4th
JRC Select Scullers
Boys HS 2x
 Ryan LaVigne / Alex Wothe
4th
Boys HS 1x
 Jack Kelley (Evans RC)
1st
 
JRC Masters
Women’s Masters Novice 1x - Flight
 Renee Skinner
1st
Results
Men’s Masters 1x - Flight 3
 Bob Schumacher
DWF
Results
Men’s Masters 1x - Flight 2
 Tom Rizzo
7th
Men’s Masters 1x – Flight 1
 Marley Brown
8th
Men’s Masters 1x – Flight 4
 Steve Squires
3rd
Results
Men’s Masters 4+
 C. East / K. Dikas / C. Wasilewski / P. Lorenzo (H. Poirier)
2nd
 R. Milanes / D. Kenney / S. Squires / T. Rizzo Jr. (S. Fraser)
1st
Results
Women’s Masters 8+
 J. Frampton / B. Sanchez-Salazar / E. Martino / V. Mattie / M. Kenney / B. Stennett / R. Evans / D. Ballinger (J. Wasilewski)
4th
Mixed Masters 2x
 C. Collins (Tampa Training Center) / B. Schumacher
1st
Results
 Marley Brown / Renee Skinner
3rd
Women’s Masters 4+
 B. Stennett / S. Rayburg / R. Evans / D. Ballinger (J. Wasilewski)
3rd
Results
 B. Sanchez-Salazar / M. Kenney / V. Mattie / J. Frampton (H. Poirier)
4th
Men’s Masters 8+
 K. Dikas / C. East / R. Milanes / S. Squires / T. Rizzo Jr. / C. Wasilewski / D. Kenney / P. Lorenzo (S. Fraser)
1st
Results
Mixed Masters 4x
 M. Brown / S. Rayburg / R. Skinner / B. Schumacher
1st
Mixed Masters 8+
 B. Stennett / E. Martino / R. Evans / D. Ballinger / C. East / K. Dikas / C. Wasilewski / P. Lorenzo (S. Fraser)
3rd
Results
 

 

  
2012 Jacksonville Invitational Regatta
Jacksonville, FL – March 3, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Youth
Women's Novice 8+
 Boyd/Tedder/Grich/Yuvienco/Morgan/Bruno/Babcock/Hartley (Brune)
3
 
Women’s Freshman 4+
 Boyd/Tedder/Morgan/Hartley (Niermann)
5*
 
Women’s JV 4+
 DeLeo/Cook/Whitney/Wyeche (Boggus)
4*
 
Women’s Novice 4+
 Matthews/Tedder/Bonilla/Hartley (Brune)
1*
 
JRC Select Scullers
Men’s 1x
 Alex Wothe
4*
 
 Roger Beale
6*
 
Women’s 1x
Mary Ann McNulty (Episcopal)
1
 
Men’s 2x
Alex Wothe / Roger Beale
2*
 
  • Based on times of the combined flights. 

 


 
2012 FRSA State Sculling Championships
Sarasota, FL – April 16, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Girls Varsity 1x
Mary Ann McNulty (ESJ)
Heat-2nd
 
Final-2nd
Boys Varsity 1x
Kevin Coyle (SRB)
Heat -1st
 
Semi – 1st
 
Final – 2nd
 
Alex Wothe
Heat – 3rd
 
Semi- 2nd
 
Final – 6th
 
Roger Beale
Heat – 2nd
 
Semi – 4th
 
B Final – 6th
 
John Gangi (Evans)
Heat – 6th
 
Boys Varsity 2x
Jack Kelley / Paul Wrenn (Evans)
Heat – 1st
 
Semi – 1st
 
Final – 1st
 
JRC Youth 
Girls Junior 2x
Maria Wothe / Isabel Wothe (ESJ)
Heat-1st


Semi- 1st
Final – 3rd
 
2012 Jacksonville City Championships
Jacksonville, FL – April 21, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Women’s Varsity 1x
Mary Ann McNulty (ESJ)
1st
 
Men's Varsity 1x
Jack Kelley (Evans)
1st
 
Kevin Coyle (SRB)
2nd
 
Alex Wothe
4th
 
Roger Beale
5th
 
Men’s Varsity 2x
Jack Kelley / Paul Wrenn (Evans)
1st
 
Alex Wothe / Roger Beale
3rd
 
JRC Youth
 
Women’s Novice 4+
 Sarah Brune, Whitney Boyd, Kaelin Hartley, Natalie Tedder, Katherine Grich 
 
 
Men’s Novice 4+
Emily Niermann, Harry Cook, Daniel King, Danny Cotto, Andrew Niermann
4th
 
Women’s Varsity 4+
 Brittany Boggus, Elizabeth Deleo, Catherine Cook, Emme Bonilla, Jessica Matthews
4th
 
Men’s Varsity 4+
Danny Cotto, Roger Beale, Alex Wothe, Connor Morgan, Bishua Dong
6th
 
Women’s Freshman 4+
Sarah Brune, Whitney Boyd, Kaelin Hartley, Natalie Tedder, Katherine Grich
2nd
 
Women’s Novice 8+
Sarah Brune, Whitney Boyd, Kaelin Hartley, Natalie Tedder, Katherine Grich, Brainna Vance, McKenzee Morgan, Jacky Brune, Lauren Babcock
3rd
 
 
 
2012 Florida Masters Regatta
Orlando, FL – May 5, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Masters
 
Men’s Masters 1x – Flight 1
Marley Brown
3rd
 
Tom Rizzo
4th
 
Men’s Masters 1x – Flight 2
Steve Squires
3rd
 
Men’s Masters 4+ - Flight 1
C. East/K. Dikas/R. Milanes/C. Wasilewski (S. Fraser)
3rd
 
Men’s Masters 4+ - Flight 2
T. Rizzo/D. Kenney/S. Squires/R. Whitbeck (K. Wright)
3rd
 
Women’s Masters 8+
E. Stone/J. Matykiewicz/A. Smith/V. Mattie/E. Brown/K. Reehill/R. Evans/M. Quinn (J. Wasilewski)
4th
 
Women’s Masters 4+ - Flight 1
B. Stennett/S. Rayburg/D. Ballinger/A. Anderson (J. Wasilewski)
2nd
 
K. Reehill/V. Mattie/R. Evans/M. Quinn (K. Wright)
4th
 
Women’s Masters 2x – Flight 1
D. Ballinger/A. Anderson
2nd
 
Women’s Masters 2x – Flight 2
E. Stone/J. Matykiewicz
2nd
 
Men’s Masters 8+
C. East/D. Kenney/R. Milanes/K. Dikas/T. Rizzo/R. Whitbeck/C. Wasilewski/S. Squires (S. Fraser)
2nd
 
Mixed Masters 2x – Flight 1
M. Brown/A. Anderson
2nd
 
Mixed Masters 8+
V. Mattie/B. Stennett/S. Rayburg/D. Ballinger/R. Milanes/D. Kenney/K. Dikas/C. Wasilewski (S. Fraser)
2nd


 
 
2012 Southeast Youth Championships
Sarasota, FL – May 12-13, 2012
 
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
 Women’s 1st Varsity 1x
Mary Ann McNulty (ESJ)
Final-2nd
 
Men's 1st Varsity 1x
Kevin Coyle (SRB)
Heat-3rd
Semi-2nd
Final-2nd
Men’s 1st Varsity 2x
R. Beale/A. Wothe
Heat-5th
Rep-4th
JRC Youth
Women’s  1st Varsity 4+
 E. Bonilla/J. Mathews /C. Cook/E. DeLeo (B. Boggus)
Heat-5th
Rep-4th
Women’s U17 4+
N. Tedder/K. Grich/K. Hartley/W. BOYD (S. Brune)
 
Heat-6th
Women’s U17 8+
M. Morgan/J. Bruno/C. Borg/L. Babcock/N. Tedder/K. Grich/K. Hartley/W. BOYD (S. Brune)
Heat -5th
  
 
 
2012 USRowing Youth National Championships
Melton Hill Lake, Oak Ridge, TN –June 8-10, 2012
 
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Women's 1st Varsity 1x
Mary Ann McNulty (ESJ)
Heat-2nd
Semi-2nd
Final-5th
 Results
  
 

 
 
 2012 Sunshine State Games Regatta
Lake Aldo Park, Waldo, FL – June 9, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
 
 
JRC Masters
Men’s 50+ 1x – Flight 1
Tom Rizzo
3
 
Women’s 27-35 2x – Flight 2
Stacey Rayburg/Jen Figueroa
1
 
Adelina A/ Melissa Q
2
 
Mixed 4+-Flight 1
CW, RM, DB, BS, JW
1
 
Mixed 4+-Flight 2
PL, CE, MQ, AA, SF
1
 
BW, DK, BSS, JF, KW
4
 
Men’s Masters (43-49) 1x
Marley Brown
2
 
Women’s Veteran 2x
Janci Matykiewicz / Eva Stone
2
 
Men’s Masters 4+-Flight 1
PL, RM, CW, CE, SF
1
 
Men’s Masters 4+-Flight 2
BW, AR, TR, DK, KW
1
 
Women’s Masters 4 – Flight 1
AA, DB, SR, BS, JW
1
 
Women’s Masters 4 – Flight 2
MQ, RE, VM, EB, MW
3
 
Men’s Masters 8
TR, PL, CW, CE, PK, BW, RM, DK, SF
1
 
Women’s Masters 8
MQ, JF, BJ, EB, VM, SA, AS, MKK, JW
4
 
Mixed 2x-Flight 1
Marley Brown / Stacey Rayburg
1
 
Women’s Open/Masters 4x
JF, BSS, JM, ES
4
 
Mixed Master 8+-Flight 2
PL, CE, CW, RM, MQ, DB, AA, BS, HP
1
 
BW, AR, TR, DK, BSS, EB, JF, MKK, SF
4
 
Women’s Junior 2x
Maria Wothe, Isabel Wothe
1
 
Women’s Junior 1x
Maria Wothe
1
 
Isabel Wothe
2
 
Women’s Open 1x
Pricilla White
1
 
Women’s Open  Ltwt 1x
Pricilla White
1
 
 
 
 
 
 2012 USRowing Southeast Regional Championship Regatta
Aiken, SC – June 23-24, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
 
 
 
 
 
 
 
 
 
JRC Masters
Men’s Master 2-
Bob Whitbeck/Andy Ratajczyk 
1st
 
Women’s Masters 4+ - A
A. Anderson/B. Stennett/D. Ballinger/S. Rayburg (J. Wasilewski)
1st
 
Women’s Masters 4+ -
E. Brown/V. Mattie/E. Joyce/M. Quinn (M. Wothe)
 
 
 
Men’s Master 1x–C
Marley Brown
3rd
 
Men’s Masters 1x-D
Tom Rizzo
4th
 
Men’s Masters 1x-F
Andy Ratajczyk
1st
 
Men’s Master 8+ - C-D
 
C. East/R. Milanes/K. Dikas/C. Wasilewski/R. Whitbeck/A. Ratajczyk/T. Rizzo/S. Squires (S. Fraser)
2nd
 
Men’s Master 4+ - A-C
C. East/R. Milanes/K. Dikas/C. Wasilewski (S. Fraser)
2nd
 
Men’s Master 4+ - D-F
S. Squires/T. Rizzo/A. Ratajczyk/R. Whitbeck (K. Whitbeck)
4th
 
Women’s Masters 8+ - B-C
J. Frampton/B. Sanchez-Salazar/E. Brown/V. Mattie/E. Joyce/S. Rayburg/D. Ballinger/M. Quinn (J. Wasilewski)
4th
 
Mixed Masters 8+ - A-C
A. Anderson/S. Rayburg/C. East/R. Milanes/K. Dikas/C. Wasilewski/D. Ballinger/B. Stennett (J. Wasilewski)
1st
 
Mixed Masters 8+ - D
E. Joyce/E. Brown/B. Sanchez-Salazar/J. Frampton/S. Squires/T. Rizzo/A. Ratajczyk/R. Whitbeck (S. Fraser)
5th
 
Mixed Masters 4+ - A-C
K. Dikas/C. East/M. Quinn/A. Anderson (S. Fraser)
1st
 
D. Ballinger/C. Wasilewski/R. Milanes/B. Stennett (J. Wasilewski)
4th
 
Mixed Masters 4x
M. Brown/D. Ballinger/A. Ratajczyk/S. Rayburg
5th
 
Mixed Masters 2x
M. Brown/S. Rayburg
2nd
 
JRC Select Scullers
Women’s Jr 1x
M. Wothe
Heat -2nd
 
Final -5th
 
I. Wothe
Heat – 5th
 
Women’s Jr 2x
I. Wothe/M. Wothe
3rd
 
 
 
2012 USRowing Club National Championships
Camden, NJ – July 11-15, 2012
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
#3 – Women’s Junior B 1x
Isabel Wothe
Heat – 3rd
Riona McCormick (SRB)
Heat – 1st
Semi – 5th
Maria Wothe
Heat – 2nd
Semi – 5th
#12 - Women’s Junior A 2x
Isabel Wothe/Jessica Mathews
Heat - 4th
Dominique Baker (TBC)/Mary Ann McNulty
 
Heat - 1st
Semi - 2nd
Final - 2nd
#24 - Women's Senior Ltwt 1x
Pricilla White
Final - 4th
#29 – Men’s Junior A 1x
Alex Wothe
Heat – 3rd
Will Terry
Heat – 5th
#35 – Women’s Junior A 1x
Jessica Matthews
Heat - 2nd
Semi - 4th
Mary Ann McNulty
Heat - 1st
Semi - 2nd
Final - 1st
#51 - Women's Junior B 2x
Riona McCormick/Maria Wothe
Heat - 2nd
Semi - 3rd
Final – 6th
#54 - Men’s Junior A 2x
Alex Wothe/Will Terry 
Heat - 3rd
#59 – Women’s Intermediate Ltwt 1x
Pricilla White
Heat - 2nd
Semi – 5th
 
 

 

2012 First Coast Head Race

Jacksonville, FL – October 13, 2012

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Senior 1x

 

Jim Kolb

1st

 

Tom Rizzo

3rd

 

Men’s Veteran 1x

Bob Schumacher

1st

 

Men’s Masters 2x

M. Brown/J. Kolb

1st

 

G. Shapanka/J. Hirabayashi

2nd

 

Women’s Masters 2x

S. Rayburg/J. Figueroa (GAR)

1st

 

Women’s Masters 8+

M. Kenney/V. Mattie/E. Stone/J. Matykiewicz/M. Brown/E. Joyce/J. Frampton/B. Sanchez-Salazar (J. Wasilewski)

3rd

 

C. Lippert/J. Alt/C. Glass/K. Hann/A. KINDY/S. Andrew/S. Hapsis/A. Smith (K. Whitbeck)

4th

 

Mixed Masters 2x

M. Brown/R. DuPlessis (GAR)

1st

 Video

Men’s Masters 4+

D. Kenney/A. Ratajczyk/C. Wasilewski/R. Whitbeck (R. LaVigne)

2nd

 

C. East/J. Healy/S. Lipton/S. Dittmer (S. Fraser)

4th

 

S. Squires/R. Milanes/S. DeBever/T. Rizzo (A. DeBever)

5th

 

Women’s Masters 4+

S. Rayburg/E. Brown/D. Ballinger/A. Anderson (G. Mattern)

1st

 

E. Stone/J. Matykiewicz/M. Kenney/J. Frampton (J. Wasilewski)

2nd

 

Men’s Masters 8+

C. East/J. Healy/S. Lipton/S. Dittmer/D. Kenney/A. Ratajczyk/C. Wasilewski/R. Whitbeck (R. LaVigne)

1st

 

JRC Youth

Women’s Youth 2-

J. McNulty/I. Wothe

1st

 

Women’s Youth <15 1x

M. Morgan

3rd

 

Women’s Youth <15 2x

 I. Wothe/M. Wothe

1st

 

S. Williams/E. Tackett

2nd

 

Women’s Youth 8+

K. Hartley/M. Morgan/N. Tedder/L. Babcock/J. McNulty/M. Love/E. Bonilla/W. Boyd (B. Boggus)

11th

 

Men’s Youth Novice 4+

G. Delgadillo/C. Soto/D. King/A. Nierman (B. Boggus)

7th

 

Women’s Youth 4+

J. McNulty/W. Boyd/M. Love/I. Wothe (E. Niermann)

15th

 

Women’s Youth Novice 4+

H. Odell/B. Vance/K. Grich/L. Babcock (S. Brune)

5th

 

JRC Select Scullers

Men’s Youth 1x

Jack Kelley

1st

 

Alex Wothe

3rd

 

Men’s Youth Ltwt 1x

Kiko Carrasquillo

7th

 

Men’s Youth Novice 1x

Ryan LaVigne

1st

 

Women’s Youth <15 1x

Maria Wothe

1st

 

Men’s Youth 2x

A. Wothe/J. Kelley

1st

 

R. LaVigne/K. Carrasquillo

5th

 

 

 

 

 2012 Head of the Charles Regatta

Boston, MA – October 20-21, 2012

All Race Videos

Category

Race

Member

Place

Results

 

JRC Masters

Alumni Eights Men

Tom Rizzo, Jr (Williams College Alumni Rowing Association)

37th

 Results

Men’s Masters 4+

David Kenney, Andy Ratajczyk, Chris Wasilewski, Bob Whitbeck (Ryan LaVigne)

20th

 Results

Veteran Single Men

Bob Schumacher

7th

 Results

JRC Select Scullers

Men’s Club Single

Kevin Coyle (SRB)

8th

 Results

Jack Kelley

21st

 

 

 

 

2012 Head of the Hooch

Chattanooga, TN – November 3-4, 2012

Full Results

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men's Master 4x

A Hahn, G. Shapanka, J Hirabayashi & M Brown

11th

Results

B Schumacher with College BC

1st

Results

Women’s Master 8+

BSS, JF, EJ, MB, JM, ES, VM, MKK, JW

16th

Results

Men's Masters 4+

BW, CW, AR, DK, RL

8th

Results

SD, SL, JH, CE, SF

14th

Results

Men’s Masters 8+

BW, CW, AR, DK, SD, SL, JH, CE, RL

9th

Results

Mixed Master 2x

B Schumacher, C Collins (TTC)

5th

Results

M Brown, R DuPlessis (GAR)

10th

Results

Women’s Master 4+

AA, DB, EB, SR, GM

4th

Results

Women’s Masters 2x

S Rayberg, J Figeroa (GAR)

9th

Results

 

A Anderson, D Ballinger

11th

Results

Mixed Master 4x

JHI, EB, MW, GS

15th

Results

Men’s Masters 2x

M Brown, J Kolb

7th

Results

Men’s Master E-F 1x

B Schumacher

1st

Results

J Kolb

5th

Results

Men’s Masters 2-

B Whitbeck, A Ratajczyk

1st

Results

Mixed Master 8+

BW, CW, AR, DK, AA, DB, EB, SR, GM

3rd

Results

JRC Youth

 

Women’s Youth 8+


50th

Results

Women’s Youth 2-

I Wothe, J McNulty

8th

Results

JRC Select Scullers

 

Men’s Youth 2x

J Kelley, K Coyle (SRB)

1st

Results

A Wothe, R LaVigne

11th

Results

Men’s Youth 1x

J Kelley

2nd

Results

K Coyle (SRB)

4th

Results

A Wothe

10th

Results

R LaVigne

32nd

Results

K Carrasquillo (SJCDS)

46th

Results

Women’s Youth 1x

M Wothe

11th

Results

Mixed Youth 2x

J Kelley, M Wothe

5th

Results

 

 

 

2012 Head of the South

Augusta, GA – November 10, 2012

 

Category

Race

Member

Place

Results

JRC Masters

Men’s Masters 1x – F-J

Bob Schumacher

1st

 

Mixed Open 2x

Bob Schumacher/Call Collins (TTC)

1st

 

 

JRC Youth

 

Women’s Jr Novice  8+

E. Tackett/B. Vance/L. Tuongvan/D. Lowman/S. Williams/K. Grich/H. Odell/L. Babcock (S. Brune)

9th

 

Women’s Jr Novice 1x

Jamie McNulty

4th

 

Mckenzie Morgan

7th

 

Women’s Jr 8+

K. Hartley/M. Love/N. Tedder/W. BOYD/J. McNulty/E. Bonilla/I. Wothe/M. Wothe (E. Niermann)

7th

 

Men’s Jr Novice 4+

G. Delgadillo/J. Del/D. King/A. Nierman (E. Niermann)

13th

 

Women’s Jr 4+

N. Tedder/W. BOYD/E. Bonilla/I. Wothe (B. Boggus)

14th

 

K. Hartley/D. Lowman/M. Morgan/M. Love (E. Niermann)

16th

 

Women’s Jr Novice 4+

H. Odell/B. Vance/K. Grich/L. Babcock (S. Brune)

9th

 

JRC Select Scullers

Men’s Jr 1x

Jack Kelley

1st

 

Men’s Youth Ltwt 1x

Alex Wothe

1st

 

Ryan LaVigne

6th

 

Kiko Carrasquillo

10th

 

Women’s Jr 1x

Maria Wothe

5th

 

Men’s Jr 2x

Jack Kelley / Alex Wothe

1st

 

Ryan LaVigne / Kiko Carrasquillo

7th

 

 

 

2012 Head of the Giblet

Turkey Lake, Orlando, FL – November 17, 2011

 

Category

Race

Member

Place

Results

 JRC Youth

 

Women’s Jr <15 1x

Isabel Wothe

1st

 

Women’s HS 4x

M. Love/W. Boyd/I. Wothe/E. Bonilla

2nd

 

Women’s HS Rec/Novice 1x

Jamie McNulty

1st

 

McKenzie Morgan

4th

 

Women’s HS Novice 4+

H. Odell/B. Vance/K. Grich/L. Babcock (S. Brune)

8th

 

Women’s Jr <15 2x

I. Wothe/M. Wothe

1st

 

S. Williams/E. Tackett

3rd

 

Men’s HS Novice 1x

C. Morgan

1st

 

Women’s HS Novice 8+

M. Morgan/B. Vance/T. Le/D. Lowman/E. Neirman/K. Grich/H. Odell/L. Babcock (S. Brune)

4th

 

Men’s HS Novice 4+

G. Delgadillo/J. Shacter/C. Soto/A. Nierman (I. Wothe)

13th

 

Mixed HS 4x

R. LaVigne/J McNulty/M. Wothe/A. Wothe

1st

 

Mixed HS Novice 8+

H. Odell/C. Borg/G. Delgadillo/J. Del/D. King/A. Nierman/L. Babcock/K. Grich (E. Neirman)

5th

 

JRC Select Scullers

Women’s HS 1x

Maria Wothe

1st

 

Men’s HS 1x

Alex Wothe

2nd

 

Men’s HS Ltwt 1x

Ryan LaVigne

5th