Login
You are here: Regattas & News > Regatta Results - 2011

www.headofthehooch.org/results/2011/2011_5.html

 

 
Sarasota Invitational Regatta
Sarasota, FL - February 26-27, 2011

Results:

Saturday

Sunday

Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Women’s HS 1x
Pricilla White 
1
JRC Masters
Men’s Masters 1x - Flight 1
 Andy Ratajczyk
1
 

Men’s Masters 1x - Flight 2
 Bob Schumacher
1(1)
 
Men’s Masters 1x - Flight 6
 Tom Rizzo
6
 
Men’s Masters 2-
A. Ratajczyk/B. Whitbeck
1
D. Resler/D. Baxter
3

Men’s Masters 2x
A. Ratajczyk/B. Schumacher
1
 
Men’s Masters 4+
D. Resler/B. Whitbeck/T. Rizzo Jr./D. Baxter (K. Whitbeck)
2
 
P. Lorenzo/R. Milanes/S. Squires/C. Wasilewski (S. Fraser)
3
 
Women’s Masters 4+
E. Stone/J. Frampton/D. Ballinger/S. Rayburg (J. Wasilewski)
3
 
Men’s Masters 8+
P. Lorenzo/R. Milanes/K. Dikas/C. Wasilewski/S. Squires/T. Rizzo Jr./D. Resler/D. Baxter (S. Fraser)
2
 
Mixed Masters 8+
 E. Stone/S. Rayburg/P. Lorenzo/R. Milanes/S. Squires/C. Wasilewski/D. Ballinger/J. Frampton (S. Fraser)
2
 
(1)    Men’s Masters Single Award for Rowing Excellence – Fastest net time among 35 competitors.
 
 
2011 OARS Masters Invitational Regatta
Orlando, FL – March 13, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Masters
Men’s Masters “D” Single
Steve Squires
3
Tom Rizzo
4
 
Men’s Masters Double
Steve Squires / Tom Rizzo
2
 
 

 

  
2011 Jacksonville Invitational Regatta
Jacksonville, FL – April 2, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Women's HS Varsity 2x
H. Riffe/R. Kelley
2
 
Men's HS Varsity 1x
Jack Kelley
1*
 
Peter Eivaz
7*
 
Women’s HS Varsity 1x
Pricilla White
1*
 
Rachel Kelley
2*
 
Men’s HS Varsity 2x
Jack Kelley/Peter Eivaz
2
 
JRC Youth
Boy’s Middle School 2x
 Z. Karpus/C. English
4
 
Mixed Middle School 4x+
 N. Tedder/T. D"Avico/E. Tackett/S. Williams (T. Kazierski)
4
 
Women’s Novice 4+
B. Boggus/T. D'Avico/J. Elliott/S. Summerfield (B. Dowling)
4
 
Men’s Novice 4+
A. Cone/J. Peterson/B. Dong/Z. Lawrence (R. LaVigne)
3
 
Women’s HS Varsity 4+
 H. Riffe/P. White/C. Patsy/K. VanZanden (Z. Lawrence)
5*
 
Men’s HS Varsity 4+
 M. Moran/C. Morgan/J. Kelley/A. Wothe (M. Schultz)
5*
 
  • Based on times of the combined flights. 

 

 
2011 Jacksonville City Championships
Jacksonville, FL – April 9, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Women's HS Varsity 2x
Pricilla White, Rachel Kelley
1
 
Men's HS Varsity 1x
Jack Kelley
1
 
Peter Eivaz
4
 
Women’s HS Varsity 1x
Pricilla White
1
 
hannaH Riffe
3
 
JRC Youth
 
Men’s HS Varsity 8+
 Alex Wothe, Jack Kelley, Peter Eivaz, Mike Moran, Chris Morgan, Mitch Sweetz, John Peterson, Brian Dowling, McKenzee Schultz
4
 
Women’s HS Varsity 2-
Hannah Riffe, Rachel Kelley
1
 
 Kire VanZanden, Caroline Patsy
2
 
Women’s HS Novice 4+
 Serena Summerfield, Taylor Davico, Jordan Elliott, Brittany Boggus, Blair Gordon
4
 
Men’s HS Novice 4+
Zach Lawrence, Alex Cone, Brian Williams, Ryan LaVigne, Alex Wothe
2
 
Men’s HS JV 4+
 Chris Morgan, Mitch Sweetz, Connor Morgan, Brian Dowling, Peter Eivaz
4
 
Women’s HS Novice 8+
 Kire VanZanden, Serena Summerfield, McKenzee Schultz, Cora Wyche, Taylor Davico, Brittany Boggus, Jackie, Gutman, Jordan Elliott
2
 
Men’s HS Varsity 4+
 Alex Wothe, Jack Kelley, Peter Eivaz, Mike Moran, Brian Dowling
4
 
Men’s HS 3rd Varsity 4+
Brian Dowling, Chris Morgan, Mitch Sweetz, John Peterson, Ryan Lavigne
5
 
Men’s HS Varsity 2-
Jack Kelley, Mike Moran
2
 
JRC Middle School
 
Men’s MS 2x
Trip Halil, Zach Karpus
DNF
 
Men's MS 4+/4+x
 Emily Tackett, Sarah Blackwell, Toni Davico, Cole English, Sydney Williams
4
 
Men’s MS 1x
Thomas Kasierski
3
 
 Cole Halil
4
 
 

 

 
2011 FRSA State Championships
Sarasota, FL – April 30-May 1, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Women's Varsity 2x
Rachel Kelley/Hannah Riffe
Heat-2nd
Results
Final-3rd
Women's Varsity 1x
Pricilla White
Final-3rd
Results
Men's Varsity 1x
Jack Kelley
Heat-1st

Results
Final-3rd
JRC Youth
 
Women’s Varsity 2-
Kire VanZanden, Caroline Patsy
Heat-3rd

Results
Rep-4th
Men’s 1st Varsity 4+
 Alex Wothe, Jack Kelley, John Peterson, Mike Moran, McKenzee Schultz
Heat-4th

 

Results

Petite Finals – 2nd

 

 

 
2011 Southeast Youth Championships
Lake Lanier - Gainesville, GA – May 14-15, 2011
 
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
 Women’s 1st Varsity 1x
Pricilla White
Heat-3rd
 

Rep-1st
Final-3rd
Men's 1st Varsity 1x
Jack Kelley
Heat-2nd
Final-1st
Women's 1st Varsity 2x
Rachel Kelley/Hannah Riffe
Heat-2nd
Final-3rd
Isabel Wothe/Maria Wothe
Heat-3rd
Rep-1st
Final-4th
JRC Youth
Women’s  1st Varsity 2-
 K. VanZanden/C. Patsy
Heat-5th
Rep-6th
Men’s 1st Varsity 4+
M. Moran/J. Peterson/J. Kelley/A. Wothe
 (M. Schultz)
 
Disqualified*
 
Women’s Novice 8+
B. Boggus/J. Gutman/J. Elliott/T. D'Avico/C. Wyche/M. Schultz/J. Matthew/S. Summerfield (C. Patsy)
Heat -5th
Men’s Novice 4+
R. LaVigne/B. Williams/A. Cone/J. Peterson (M. Schultz)
 
Heat -5th
 

 

*  Disqualified – Failure to weigh-in coxswain 

 

 
 2011 Sunshine State Games Regatta
Micanopy, FL – June 11, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
 
 
JRC Masters
Men’s 50+ 1x – Flight 2
Jim Kolb 
1
 
Men’s 50+ 1x – Flight 3
Andrej Ratajczyk
2
 
Men’s 39-43 1x
Juan Rivera
1
 
Men’s 36-39 1x
Peter King
1
 
Men’s Masters 4+ – Flight 1
Rivera, King, Ratajczyk, King, Whitbeck, Whitbeck
1
 
Men’s Masters 4+ – Flight 2
Lorenzo, Wasilewki, Milanes, Deshommes, Fraser
2
 
Men’s Masters 8+
Lorenzo, Wasilewki, Milanes, Dikas, Kolb, King, Ratajczyk,Whitbeck, Whitbeck
3
 
Men’s Ltwt 1x
Juan Rivera
1
 
Men’s Open 1x – Flight 1
Juan Rivera
1
 
Men’s Open 1x – Flight 2
Peter King
1
 
Women’s 36-42 2x
Dana Ballinger, Janet Frampton
1
 
Women’s Veteran 2x
Eva Stone, Janci Matykiewicz
2
 
Women’s Masters 4+
Stone, Matykiewicz, Tackett, Sanchez-Salazar, Poirier
3
 
Women’s Masters 8+ - Flight 1
Rayburg, Stone, Mattie, Sanchez-Salazar, Wallis, Tackett, Ballinger, Frampton, Poirier
1
 
Women’s Ltwt 1x
Susan Fraser
3
 
Women’s Junior 2x
Maria Wothe, Isabel Wothe
1
 
Mixed 4x
Ratajczyk, Whitbeck, Ballinger, Frampton
3
 
Mixed 4+ - Flight 1
Rayburg, Wallis, Ratajczyk, Whitbeck, Whitbeck
1
 
Mixed 4+ - Flight 2
Deshommes, Wasilewski, Tackett, Sanchez-Salazar, Poirier
1
 
Mixed Master 8+
Rayburg, Wallis, Lorenzo, Dikas, Milanes, Deshommes, Ballinger, Frampton, Fraser
4
 
 

 

 
 2011 USRowing Southeast Regional Championship Regatta
Aiken, SC – June 25-26, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
 
 
 
 
 
 
 
 
 
JRC Masters
Men’s Master 2-
Bob Whitbeck/Andy Ratajczyk 
1st
 
Men’s Open 1x
Peter King
Heat-2nd
 
Finals-Withdrew
 
Men’s Master 1x – B
Peter King
2nd
 
Men’s Master 1x – F-G
Andy Ratajczyk
2nd
 
Men’s Masters 1x - C
Juan Rivero
1st
 
Men’s Master 4+ - D-E
 
J. Rivero/P. King/A. Ratajczyk/B. Whitbeck (K. Whitbeck)
1st
 
Mixed Masters 8 - D
JRC / ORC (J. Rivero/P. King/M. Brink/A. Mishler/D. DAlessandro/K. Bass/A. Ratajczyk/B. Whitbeck (K. Whitbeck))
1st
 
Mixed Master 4+ - B-C
JRC / ORC (K. Larson/M. Dennis/J. Rivero/B. Whitbeck (K. Whitbeck))
1st
 
Men’s Masters 2x - D
A. Ratajczyk/P. King
1st
 
Men’s Master Ltwt 1x–B-C
Juan Rivero
1st
 
Men’s Open Ltwt 1x
Juan Rivero
2nd
 
Mixed Masters 2x - C
JRC / ORC (J. Rivero / M. Dennis)
1st
 
JRC / ORC (A. Ratajczyk / K. Larson)
6th
 
 
 
2011 USRowing Club National Championships
Indianapolis, IN – July 13-17, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
#12 - Women’s Junior A 2x
Dominique Baker/Mary Ann McNulty
 
Heat-1st
Semi-1st
Final-1st
#19 - Men's Junior B 2x
Jack Kelley/Matt Scholl (Newburgh RC)
Heat-1st
Semi-1st
Final-1st
#35 – Women’s Junior A 1x
Dominique Baker
Heat-2nd
Semi-3rd
Mary Ann McNulty
Heat-2nd
Semi-2nd
Final-6th
Pricilla White
Heat-2nd
Semi-2nd
Final-4th
#45 - Men's Junior B 1x
Jack Kelley
Heat-1st
Semi-2nd
Final-6th
#59 - Women’s Intermediate Ltwt 1x
Pricilla White
Heat-2nd
Semi-2nd
 
 
Final-5th
#66 – Men’s Junior B 4x
Jack Kelley/Steel City
Final-1st
 JRC Youth
#51 - Women’s Junior B 2x 
Maria Wothe/Isabel Wothe
Heat-7th
 
 
2011 Halifax Summer Regatta
Halifax, FL - July 23, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Masters
Men’s Masters 1x-Flight 1
Andy Ratajczyk
3rd
 
Men’s Masters 1x-Flight 2
Jim Kolb
2nd
 
Men’s Masters 1x-Flight 3
Peter King
1st
 
Mixed Masters 4+
K. Tackett/B. Sanchez-Salazar/K. Dikas/C. Wasilewski (J. Wasilewski)
DNF
 
Women's Masters 4+
E. Stone/K. Tackett/B. Sanchez-Salazar/V. Mattie (J. Wasilewski)
3rd
 
Men's Masters 4+
P. Lorenzo/K. Dikas/C. Wasilewski/R. Milanes (S. Fraser)
1st
 
Mixed Masters 2x
R. Skinner/J. Kolb
3rd
 
Mixed Masters 8+
E. Stone/B. Sanchez-Salazar/K. Tackett/V. Mattie/P. Lorenzo/K. Dikas/C. Wasilewski/R. Milanes (S. Fraser)
3rd
 
JRC Youth
Men’s Novice 1x
Drew Allen
2nd
 
Men’s Jr 1x
Drew Allen
4th
 
Girl's Jr 2x
I. Wothe/M. Wothe
1st
 
Boy's Jr 2x
S. Hoover/A. Wothe
6th
 
Mixed Jr Novice 4+
I. Wothe/A. Allen/S. Hoover/M. Wothe (A. Wothe)
1st
 
 
 
2011 FISA Masters
Poznan, Poland – Sept 8-11, 2011

Category
Race
Member
Place
Results
JRC Masters
Men’s Masters F 2x- Flight 5
USA Jacksonville Rowing Club (Andy Ratajczyk) /Tallahassee Rowing Club
 5th
Men’s Masters F 4+- Flight 4
USA Avalon/Jacksonville Rowing Club (Andy Ratajczyk) /Tallahassee Rowing Club/The Stewards Foundation
 6th
Men’s Masters F 8+- Flight 2
USA Alaska Midnight Sun Rowing Association / Jacksonville Rowing Club (Andy Ratajczyk) /Norwalk River Rowing/Syracuse Chargers/Tallahassee Rowing Club/The Stewards Foundation, Inc
6th
Men’s Masters F 1x Flight 4
USA Jacksonville Rowing Club – Andy Ratajczyk
2nd
 
 
2011 First Coast Head Race
Jacksonville, FL – October 15, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Masters
Men's Championship 1x
Peter King
6th
 
Men’s Senior 1x
 
Jim Kolb
2nd
 
J. Marley Brown
4th
 
Men’s Veteran 1x
Bob Schumacher
1st
 
Andrej Ratajczyk
3rd
 
Women’s Masters 4x
E. Stone/V. Mattie/K. Tackett/B. Sanchez-Salazar
1st
 
Men’s Masters 2x
Steve Squires/Jim Kolb
2nd
 
Women’s Masters 2x
R. Skinner/L. Evans
1st
 
Women’s Masters 8+
B. Stennett/S. Rayburg/J. Frampton/D. Ballinger/F. Wilson/R. Evans/M. Quinn/A. Anderson (J. Wasilewski)
3rd
 
Mixed Masters 8+
J. Rivero(SRB)/P. King/L. Silvia(ORC)/L. Lampman(ORC)/K. Larson(ORC)/M. Dennis(ORC)/A. Ratajczyk/B. Whitbeck (K. Whitbeck)
1st
 
M. Kenney/V. Mattie/G. Charbonneau/D. Deshommes/D. Kenney/C. Glico/K. Tackett/C. Mulstay (S. Fraser)
5th
 
Men’s Masters 4+
J. Rivero(SRB)/P. King/A. Ratajczyk/B. Whitbeck (K. Whitbeck)
1st
 
R. Milanes/K. Dikas/C. Wasilewski/P. Lorenzo (S. Fraser)
5th
 
Women’s Masters 4+
F. Wilson/B. Stennett/M. Quinn/A. Anderson (H. Poirier)
2nd
 
R. Evans/S. Rayburg/D. Ballinger/J. Frampton (J. Wasilewski)
3rd
 
Men’s Masters 8+
M. Frampton/K. Dikas/S. Squires/B. Whitbeck/D. Kenney/C. Wasilewski/R. Milanes/P. Lorenzo (S. Fraser)
1st
 
JRC Youth
 
Men’s Youth 4+
B. Dong/A. Wothe/R. LaVigne/R. Beale (D. Cotto)
10th
 
Mixed Youth 8+
A. Wothe/R. LaVigne/B. Dong/E. DeLeo/G. Dahlstrom/C. Cook/E. Bonilla/C. Morgan (D. Cotto)
 
2nd
 
Women’s Youth 4+
B. Boggus/C. Cook/G. Dahlstrom/E. DeLeo (R. LaVigne)
16th
 
Women’s Youth Novice 4+
J. Bruno/D. Lowman/N. Tedder/W. Boyd (S. Brune)
12th
 
JRC Select Scullers
Men’s Youth 1x
Jack Kelley
3rd
 
 
 
 2011 Head of the Charles Regatta
Boston, MA – October 22-23, 2011
All Race Videos
Category
Race
Member
Place
Results
 
JRC Masters
Alumni Eights Men
Tom Rizzo, Jr (Williams College Alumni Rowing Association)
25 (13.86%)
Parent/Child Double
Tom Rizzo, Jr / Tom Rizzo III
27 (25.2%)
Veteran Single Men
Bob Schumacher
4 (1.34%)
 
 
2011 Head of the Hooch
Chattanooga, TN – November 5-6, 2011
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Masters
Men's Master 4x
Alan, Glenn, John & Marley
 15th
Women’s Master 8+
Barbara, Adelina, Rebekah, Bethany, Dana, Eva, Stacey, Mary Kay & Jenny
 17th
Men's Masters 4+
Bob W., Andy, Peter, Juan & Kaycee
 1st
Paulo, Chris, Kenny, Tom Jr & Susan
 13th
Mixed Master 2x
Renee & Marley
 12th
Women’s Master 4+
Adelina, Melissa, Bethany, Farin & HannaH
 9th
Dana, Rebekah, Stacey, Mary Kay & Jenny
12th
Mixed Master 4x
Renee, John, Stacey, Alan
19th
Men’s Master 2x
 
Bob Schumacher / Andy Ratajczyk
2nd
Marley Brown / Jim Kolb
 7th
Mixed Master 4+
 
JRC (Bob W.-Kaycee W.) / ORC
7th
Paulo, Kenny, Farin, Victoria & HannaH
 11th
Dana, Melissa, Chris, David & Susan
 10th
Men’s Master AA-B 1x
Peter King
1st
Men’s Master C-D 1x
Jim Kolb
10th
Tom Rizzo, Jr
 19th
Men’s Master E-F 1x
Bob Schumacher
1st
Andrej Ratajczyk
4th
Mixed Master 8+
JRC (Bob W, Andy, Peter & Kaycee) / ORC
2nd
Paulo, Chris, Kenny, David, Farin, Melissa, Victoria, Mary Kay, & Jenny
 12th
JRC Youth
 
Men’s Youth 4+
Alex, Ryan, Roger, Kiko & Danny
 58th
Women’s Youth Novice 8+
DL-NT-EB-BB-WB-JB-KH-MM, DC
 32nd
Women’s Youth 4+
ED-EA-CC-MW, RL
79th
JRC Select Scullers
 
Men’s Youth 1x
Jack Kelley
5th
Women’s Youth 1x
Mary Ann McNulty
4th
Mixed Youth 1x
Jack Kelley/ Mary Ann McNulty
 2nd
 
 
 
2011 Head of the South
Augusta, GA – November 12, 2011
 
Category
Race
Member
Place
JRC Masters
Men’s Masters 1x – C-E
Jim Kolb
2nd
 
Tom Rizzo, Jr
6th
 
Men’s Masters 1x – F-J
Bob Schumacher
1St
 
Men’s Masters 2x
Bob Schumacher/Tom Rizzo, Jr
1st
 
 
JRC Youth
 
Mixed Jr 8+
R. LaVigne/W. Boyd/F. Carrasquillo/A. Wothe/G. Dahlstrom/R. Beale/C. Cook/E. DeLeo (D. Cotto)
2nd
 
Women’s Jr 2x
Maria Wothe/Isabel Wothe
2nd
 
Women’s Jr 4+
I. Wothe/G. Dahlstrom/C. Cook/E. DeLeo (M. Wothe)
10th
 
JRC Select Scullers
Men’s Jr 1x
Roger Beale
4th
 
Men’s Youth Novice 1x
Ryan LaVigne
1st
 
Alex Wothe
2nd
 
Kiko Carrasquillo
5th
 
 
 
 2011 Head of the Giblet
Turkey Lake, Orlando, FL – November 19, 2011
 
Category
Race
Member
Place
Results
JRC Select Scullers
Men’s HS Novice 1x
Alex Wothe 
1